Páteční Noční linka: Existuje recept na dlouhověkost?

18. září 2020

Čím je podle vás dána dlouhověkost? Máme ji v genech? Nebo je to především otázka životního stylu? Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vysokého věku byste se chtěli dožít?

Japonsko překonalo hranici 80 tisíc obyvatel, kterým je 100 a více let. Počet takových lidí v zemi stoupá nepřetržitě už 50 let. A za poslední rok jich přibylo přes 9 tisíc. S odvoláním na japonskou vládu to tento týden uvedla agentura Kjódó. Počet stoletých roste v zemi vycházejícího slunce nepřetržitě už 50 let. Mnohem častěji dosahují takového věku ženy. Právě Japonka Kane Tanakaová, které je 117 let, je zároveň i nejstarší osobou na světě.

V současnosti máme podle Světové zdravotnické organizace téměř všichni na světě vysokou šanci, že se dožijeme svých 60. narozenin. Historici odhadují, že v antickém Řecku se průměrná doba dožití pohybovala okolo 18 let. V dobách Williama Shakespeara, tedy okolo roku 1600, se Angličané dožívali v průměru 35 let. A dnes? Co myslíte - máme všichni šanci dožít se stovky? A přáli byste si to?

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...