Park Keukenhof má neobyčejnou atmosféru a velmi zajímavou historii

6. květen 2022

Spoluautor pořadu Zelené světy Pavel Chlouba navštívil uprostřed dubna světoznámý park Keukenhof poblíž nizozemského města Lisse.

Toto místo má neobyčejnou atmosféru a velmi zajímavou historii. Pro veřejnost se park otevírá přibližně od poslední třetiny března do začátku května. Je výkladní skříní „tulipánového průmyslu".

Myšlenka vzniku parku, jak ho známe dnes, vznikla krátce po 2. světové válce. Impulz k jeho založení dali květinoví nadšenci, kteří se v jarních měsících ve velkých počtech vypravovali do míst, kde se tulipány ve velkém pěstují.

Procházeli se kolem tulipánových, narcisových či hyacintových polích a ve velkém obdivovali jejich krásu. Tímto vnukli myšlenku některým pěstitelům k vytvoření společné prezentace cibulovin na jediném místě. Jako nejvhodnější se ukázal právě park Keukenhof.

Od té doby se park každé jaro otevírá všem, kteří propadli kráse květin. Výjimkou jsou jenom dva předešlé roky, kdy park nebyl otevřen kvůli kovidové epidemii. Pro správce parku to bylo velmi smutné období, neboť cibuloviny byly jako vždy pečlivě vysazené a vykvetly v plné síle, ale brány parku zůstaly z bezpečnostně hygienických důvodů uzavřené.

Po dvouletém půstu se vše vrátilo do původních kolejí a lidé z celého světa opět přijeli obdivovat krásu rostlin pod klenbou starých stromů.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.