Otěhotnění při kojení a bezpečný sex během menstruace? Mýty a pravdy o antikoncepci

21. září 2021

Antikoncepce je v současné době natolik přirozenou a běžnou součástí života, až někdy udivuje, kolika mýty a nepravdivostmi je opředena. Nejčastější a nejzatvrzelejší omyly objasnil v magazínu Zdravíčko gynekolog Petr Botka.

Jednou z nejvyužívanějších forem antikoncepce jsou hormonální tabletky. „Ty se dají používat od mládí až do doby, kdy je riziko, že by žena mohla nechtěně otěhotnět. Já jsem pro to, aby dívka raději brala antikoncepci, než začínala svoji sexuální kariéru interrupcí. To je daleko větší riziko,“ říká Petr Botka.

Hormonální antikoncepce je podle něj velmi spolehlivá, pokud ji žena užívá pravidelně. „Většina nechtěných těhotenství je v tomto případě, ač to ženy většinou nepřiznají, důsledkem toho, že zapomněly vzít tabletku,“ uvádí.

Mezi další antikoncepční metody patří například kroužky a náplasti s hormony, nitroděložní tělíska, pesary nebo spermicidní krémy. „Krémy jsou ale poměrně nespolehlivé, pokud se používají jako jediný prostředek. Nemají takový efekt, aby skutečně s jistotou zabránily početí,“ varuje Petr Botka.

O antikoncepci koluje celá řada tvrzení, mýtů a polopravd. Na některé z nich gynekolog reaguje.

Antikoncepční pilulky se musí čas od času vysadit.
„Dnes už tomu tak není. Když jsem před čtyřiceti lety s praxí začínal, doporučovalo se to, protože obsah hormonů v tabletkách byl mnohonásobně vyšší. Moderní tabletky mají nízký obsah hormonů a tělu nijak neškodí.“

Ženy, které kojí, nesmí užívat hormonální antikoncepci.
„Ženy, které kojí, nesmí užívat některé typy hormonální antikoncepce. Existují ale tabletky, které užívat lze, mateřské mléko a laktaci nijak neovlivňují. Někdy se stává, že když žena začne brát antikoncepci, miminko odmítá mléko, ale jsou to naprosto výjimečné případy.“

Pohlavní styk během menstruace je bezpečný, i když neberu žádnou antikoncepci.
„To je dost značný omyl. Během své gynekologické praxe jsem se setkal se spoustou žen, které právě během menstruace otěhotněly. Ne každá žena má ovulaci přesně v polovině cyklu, životnost spermie se pohybuje kolem dvou až šesti dnů, životnost vajíčka je zhruba dva dny. Když to sečteme, vychází nám z toho zhruba týden, kdy žena může otěhotnět, a pokud má ovulaci dříve, je možné otěhotnět už ze sexu, ke kterému došlo v době menstruace.“

Čtěte také

Jako antikoncepce stačí metoda plodných a neplodných dní.
„Tato metoda by se měla doplnit měřením bazálních teplot, a to po dobu minimálně tří měsíců za optimálních podmínek, to znamená ve stejnou ranní hodinu, ve stejné poloze. Kolem ovulace teplota stoupá, takže můžeme vysledovat, kdy nastává doba, kdy je možné otěhotnět, ale zcela spoléhat se na to nedá. Tato metoda je značně nespolehlivá.“

Během kojení není možné otěhotnět.
„Kojení není antikoncepce. To je naprosto mylná představa. Při kojení se uvolňuje hormon prolaktin, který snižuje plodnost, ale rozhodně není zárukou, že žena neotěhotní. I během kojení může docházet normálně k menstruačnímu cyklu včetně ovulace.“

Při sexu v horké vodě není možné otěhotnět.
„To jsem tedy ještě neslyšel. Vím, že v minulosti se praktikovala metoda, že si muži namáčeli šourek do horké vody. Vyšší teplota způsobuje snížení tvorby spermií, je to častý problém třeba u řidičů dálkových linek nebo kamionů, kteří sedí stále na sedadle, šourek s varlaty mají v teple a projevuje se to na tvorbě spermií, ale rozhodně to nemůžeme chápat jako antikoncepční metodu.“

Celý rozhovor s gynekologem Petrem Botkou o formách antikoncepce, jejich spolehlivosti a častých omylech si poslechněte online.

autoři: Kateřina Hálová , Andrea Poláková
Spustit audio

Související