Otakar Svoboda: MeToo

7. březen 2018
MeToo
0:00
/
0:00

Harvey Weinstein, Woody Allen, Kevin Spacey, ale třeba také dirigenti James Levine nebo Charles Dutoit na jedné straně. A Angelina Jolie, Uma Thurman, Oprah Winfrey na straně druhé.

Násilníci a jejich oběti. Důkazy neexistují, ale přesto se většina obviněných přizná, nebo alespoň stáhne.

A reakce na to jsou různé. Nejspíš odpovídající zažitým zvyklostem. Chlapi prostě balí holky a ty se povinně vždycky brání. Kdo má poznat, že to tentokrát třeba myslí vážně. Navíc, Brigitte Bardot a Catherine Deneuve například tvrdí, že je to nesmysl.

A s nimi velká část tuzemského veřejného mínění, navíc často i té ženské části. Přeháníte, to už by člověk nesměl pustit ženu první do dveří, pomoct jí z kabátu nebo – nedej bože – plácnout žertovně přes zadek. Tak to přece chodí, co je svět světem, tak aby se nezbláznily.

Opravdu? Opravdu ženám nevadí, když je chlapi obtěžují, pokřikují na ně, plácají a pak – v soukromí – třeba znásilní?

Vždycky jsem si říkal, že jsem rád, že jsem chlap. Těžko bych snášel nalíčit se, zvýraznit přednosti a pak čelit vilným pohledům, řečem, dotykům. Prostě se nás to netýká, ženy to nedělají.

Já ostatně taky ne. Když jsem kdy chtěl sbalit ženu, prostě jsem se o to pokusil legálním způsobem. A jen potud, pokud reakce vybrané ženy byla vstřícná. Přesto jsem nikdy nezůstal sám.

A tak nevěřím, že je to normální a pohybu jménem MeToo držím palce. Ostatně, Catherine Deneuve se obětem násilí už také omluvila.


OTAKAR SVOBODA
Byl dlouhá léta kulturním redaktorem České televize. Dnes je tento novinář a moderátor šéfem Jihočeské filharmonie v Českých Budějovicích.

Osobnosti jihočeského kraje píší a čtou glosy pro Český rozhlas České Budějovice.
Jejich zamyšlení vysíláme každý všední den v 7.40 hodin, najdete je také v audioarchivu. Psané sloupky si můžete přečíst ZDE.

Spustit audio
  • Publicistika