Osudového 21. srpna 1968 zahynul tragicky v Mongolsku s dalšími členy kapely kytarista a kapelník, Jihočech Karel Duba

21. srpen 2023

Pětapadesáté výročí srpnové invaze vojsk Varšavské smlouvy by nemělo zcela zastínit to, že tento právě onoho tragického 21. srpna roku 1968 zahynul velmi známý a proslulý český kytarista, kapelník i skladatel, rodák z jihočeského Písku Karel Duba.

Karel Duba zahynul spolu s dalšími členy své kapely (včetně mladé zpěvačky Dany Hobzové) při havárii autobusu v dalekém Ulánbátaru, kde byl na koncertním zájezdu i s ženskou vokální skupinou Inkognito kvartet.

Karel Duba, před téměř sto roky narozený, že si jako kytarista vysloužil muzikantské ostruhy v různých tanečních orchestrech už začátkem 40. let. Stal se členem nově zřízeného Orchestru Jaroslava Ježka.

Potom hrál v orchestrech Jiřího Procházky i Slávy Kunsta a v doprovodné kapele zpěváka Josefa Zímy. S příchodem šedesátých let Karel Duba založil vlastní skupinu, v níž v českém prostředí průkopnicky využil po vzoru britských Shadows zvuk elektrofonických kytar, a natočil řadu dnes již klasických instrumentálních snímků. Často vycházely z anglo-amerických originálů, jakým byly třeba Koleje (Wheels).  

Nebo hit Apači právě kytarových Shadows, resp. dánského kytaristy Jørgena Ingmanna. Když jsme u Apačů, kytarista Karel Duba s kapelou natočil s úspěchem i melodie autora Martina Bötchera z u nás tak mimořádně populárních filmů s náčelníkem Apačů Vinnetouem a Old Shatterhandem.

I ty nebudou chybět v půlhodince Vlídných tónů při vzpomínce na rodilého Jihočecha, muzikanta Karla Dubu, od nějž a jeho orchestru zahrajeme rovněž  snímky, které vznikly nedlouho před neštěstím 21. srpna roku 1968.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio