Oslavíme šedesátiny tubisty Václava Nekoly a pětadevadesátiny trumpetisty Josefa Kočího

25. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Budvarka živě v Českém rozhlase České Budějovice

Připomeneme i dva slavné devadesátníky, kteří se svého jubilea nedožili: skladatele Zdeňka Marata a zpěváka Milana Chladila. Starším snímkem se pochlubí letos osmdesátiletá Budvarka a úplnou novinkou moravská Cyrilka. 

V tomto vydání Dechovkovinek můžeme začít zvesela – oslavou šedesátin tubisty Václava Nekoly z Břehova. Tento bodrý a oblíbený chlapík tvrdí muziku u Netoličky; zároveň se věnuje i náročnější hudbě ve Velkém dechovém orchestru České Budějovice. Oblíbenému kolegovi, který nezkazí žádnou legraci, přejí k jubileu všechno nejlepší obě tělesa a samozřejmě se přidávám i autor pořadu, Zdeněk Voráč.

Nedávno oslavil své už pětadevadesáté narozeniny Josef Kočí z Nedabyle. Hrál s Doudlebáky – dechovkou, která byla hlavně v 70. letech velice populární. Lidé jim také říkali Pašnováci. Bohužel po této kapele, která dovedla úžasně rozproudit zábavu, nezbyly žádné rozhlasové nahrávky. Jen pár značně šumících a pro vysílání již nepoužitelných kazet kolujících mezi lidmi dokládá, že za to Doudlebáci „uměli vzít“.

Z archivních polic letos osmdesátileté Budvarky vytáhneme jeden ze sedmi set snímků, které natočila – poněkud pozapomenutou polku Znám já cestu ušlapanou.

Osmého února 1931 se narodil vynikající zpěvák české populární hudby Milan Chladil. Kolega Jiří Kasal mu věnoval dva ze svých tematických hudebních pořadů a já se dnes můžu připojit též, protože Milan Chladil se svou dlouholetou uměleckou partnerkou Yvettou Simonovou nahrál valčík, který byl v 70. letech obrovským hitem: Už troubějí na horách jeleni. Slavnou dvojici doprovodí Orchestr Václava Hybše a vy si ji můžete vychutnat při online poslechu Dechovkovinek.

Dále zahrají Netolička, Vacenovjáci, Vlachovka, Orchestr Václava Hybše a Jihočeští rodáci. K poslechu zve autor Zdeněk Voráč.

autor: Zdeněk Voráč | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.