Oscarového režiséra, tvůrce studia Pixar a přes 500 filmů nabídne Anifilm v Třeboni

O výzdobu města pro Anifilm 2018 se staral mimo jiné animátor Zdeněk Durdil

3D animace je hlavním tématem letošního Anifilmu, který se koná od 1. do 6. května. Mezinárodní festival animovaných filmů přiveze do jihočeské Třeboně tvůrce studia Pixar i oscarového režiséra.

Více než 500 filmů nabídne odborníkům, studentům i laikům. Mezi filmy můžou lidé animovat, bavit se hudbou ve festivalovém stanu nebo hrát počítačové hry společně s herními vývojáři z celého světa.

„Hlavní festivalové téma je 3D animace. Přizvali jsme několik zajímavých hostů, kteří přijedou do Třeboně se svými filmy, budou povídat o tom, jak ty filmy vznikaly. Někteří jsou i z Pixaru,“ říká ředitel festivalu Tomáš Rychecký.

Festivalovou výzdobu měl na starosti také animátor Zdeněk Durdil. „Snažíme se přivést to 3D do prostoru města a docela si to užíváme. Hlavně mi pomáhá pila, kterou jsem si k tomuto účelu zkonstruoval,“ prozrazuje.

Ředitel festivalu Anifilm Tomáš Rychecký

Podle Tomáše Rycheckého by měl být letošní Anifilm větší. „Máme nové festivalové prostory, rozšířili jsme nabídku projekcí v lázních, máme nové akreditační centrum, které se přesunulo z náměstí do rohového domu v Krčínově ulici, festivalový stan jsme nově umístili do zámecké zahrady, máme výstavu v Domě Štěpánka Netolického,“ vyjmenovává.

Promítat se kromě jiného budou nejznámější filmy vytvořené ve 3D, například Úžasňákovi, Příšerky s.r.o., Hledá se Nemo nebo Toy Story – Příběh hraček z animačního studia Pixar, ale i další filmy jako Hurvínek ve 3D. Některé snímky budou lidé sledovat na třeboňském náměstí na nafukovacím plátně.

V české předpremiéře bude uveden film Psí ostrov Wese Andersona. „Vřele doporučuji. Já už jsem ten film viděl a moc se mi líbil, je opravdu neskutečné, kam až sahají možnosti loutkové animace. Češi jsou v ní velcí přeborníci, ale toto je opravdu unikát,“ dodává Tomáš Rychecký.

Z hostů upozorňuje třeba na držitele Oscara za krátký animovaný film Ryan, kanadského tvůrce Chrise Landrethema, který zasedne zároveň v porotě festivalu.

Třeboň opět ožívá festivalem Anifilm