Operní pěvec Josef Průdek oslavil sedmdesátiny

Josef Průdek v představení Čardášová princezna
Josef Průdek v představení Čardášová princezna

„Nejdůležitější je do divadla se vůbec dostat, aby vám někdo dal příležitost a na konkurzu řekl, ten by mohl být zajímavý,“ tvrdí operní pěvec a režisér Josef Průdek.

On sám zahájil svou uměleckou kariéru v roce 1969 jako barytonista Jihočeského divadla. „Dostal jsem tenkrát smlouvu, která zněla na nejmenší a malé role,“ usmívá se. Rodilý Pražák, který se v Českých Budějovicích ocitl u výběrového řízení vlastně náhodou, netušil, že se tím okamžikem jeho dosavadní život začal převracet naruby.

„Za rok po nástupu jsem navzdory smlouvě už zpíval Rigoletta,“ vzpomíná. „A nikdo nekoukal na to, že mi je šestadvacet a přitom to je role pro čtyřicetiletého,“ dodává. „Tak to prostě v divadle chodí – buď tu šanci čapnete a jste úspěšný anebo vás to i může vyřídit, když to nezvládnete,“ dodává.

Josef Průdek svou divadelní šanci využil bezezbytku. Působil jako sólista Jihočeského divadla, od roku 1975 si k pěveckému angažmá přibral i divadelní režii. V roce 1990 byl jmenován šéfem operního souboru a zásadně změnil dramaturgii českobudějovické scény. V letech 1996 až 2002 byl šéfem Opery Národního divadla. V posledních letech vyučuje operní herectví na českobudějovické konzervatoři.

18. října Josef Průdek oslavil své 70. narozeniny. K tomuto významnému jubileu přinesl Český rozhlas České Budějovice jeho vyprávění o životě s divadlem.