Olympijský park na Lipně bude lepší než ten na Letné, slibuje předseda České unie sportu Jansta

17. červenec 2016

Česká unie sportu (ČUS) velice úzce spolupracuje s Českým olympijským výborem (ČOV). Jednou z vrcholných akcí letní sezony bude olympijský park u lipenského jezera. Předseda unie Miroslav Jansta si uvědomuje, že Rio-Lipno bude velkolepé.

Miroslav Jansta sám říká, že jeho srdci jsou bližší akce, které jsou spíš menšího rozsahu. Rozhodně ne mamutí projekty.

„Mám rád menší akce. Jsem turnajový, hrál jsem basketbal. Zvykl jsem si na akce jednoho nebo dvou sportů. Nejsem propagátor velkých akcí, ale neodsuzuju je, protože jsou důležité pro propagaci sportu,“ popsal předseda ČUS svůj vztah k projektu Rio-Lipno.

Faktem je, že organizátoři se musí poprat třeba i se silnou kritikou. „Ona i negativní reklama pomáhá, takže se nebojím, že by to pro sport dopadlo špatně. I když to budou kritizovat, je to dobře. Třeba se budou mýlit. A když ne, tak se musíme my zlepšit,“ řekl Jansta.

Ti, kteří u Lipna přiložili ruku k dílu, se neubrání srovnávání s olympijským parkem na Letné, který vyrostl v průběhu her v Soči.

„Oproti Letné jsme udělali ohromný krok dopředu. Pokud organizátoři vychytají další chyby, za čtyři roky to bude ještě lepší. Jsem přesvědčený, že kvalita bude o sto procent vyšší než v Praze na Letné. Je to dáno i tím, že chceme ČOV pomoct, nejsme konkurenty,“ poznamenal předseda ČUS.

Je pravda, že všichni zainteresovaní musí táhnout za jeden provaz, a proto mezi oběma organizacemi panuje přátelská atmosféra.

„Máme jednoznačně rozdělené funkce, což českému sportu to jedině pomůže. Naše osobní lidské i profesionální vztahy jsou na vysoké úrovni. Podařilo se nám odbourat lidi, kteří si chtěli dělat kariéru a z ČOV vybudovat nové ČSTV. Byl bych rád, kdybychom takovou spolupráci nastavili i se Sokolem. Jsem ze sokolské rodiny a Sokol k českému sportu patří,“ dodal Jansta.

Ten sám prožije některý z olympijských dní přímo u lipenského jezera, jak přiznal pro Radiožurnál: „Rozhodně tam chci jet. Na olympiádě budu prvních sedm osm dní a pak se chci na Lipno podívat. Jsem zvědavý, jak se nám to povede a jak to bude fungovat.“

autoři: kaj , Radek Šamša
Spustit audio