Od kalichu do současnosti. Husitské muzeum otevřelo novou výstavu Tábor 600 let

11. září 2020 17:53

„Záměrně jsme nedělali husitskou výstavu, protože jsme chtěli těch 600 let představit v úplnosti. Zároveň je pochopitelně husitství zdrojem celého jubilea, je to husitské založení města. Zájemcům o hlubší ponor do historie může pomoci nově vydaná kniha profesora Šmahela," sdělil ředitel Husitského muzea Jakub Smrčka.

Muzeum zpřístupnilo i nově opravený gotický sál staré radnice a představilo knihu Dějiny Tábora I., jejímž hlavním autorem je historik František Šmahel. Úvodní ceremoniál byl také naplánovaný jako zahájení 29. ročníku festivalu Táborská setkání.

„Hlavním cílem výstavy je přiblížit obyvatelům města dějiny v úplnosti. To znamená, aby si pod těmi staletími dokázali představit aspoň několik skutečných dějů a hledali je třeba i v reálu, ve městě samotném," dodal Jakub Smrčka. Expozice začíná husitstvím, pak ukazuje válečné dějiny včetně obléhání v 15., 17. a 18. století.

Čtěte také

Dalšími tématy jsou historie místních nemocnic, z nichž první z 19. století měla 21 lůžek. Připomínají se i pivovar, sladovna, tabáková továrna či první elektrifikovaná dráha v monarchii vedoucí z Tábora do Bechyně, jejímž autorem je František Křižík. Část výstavy upozorňuje na osud Židů za nacistické okupace.

Poválečný rozvoj dokreslují modely Pražského předměstí a visutého mostu přes nádrž Jordán. Fakta ilustruje časová osa. Exponáty, mezi nimiž jsou i zbraně, se budou obměňovat. Husitství se výstava věnuje jen z části.

Stará radnice Tábor

Publikace je prvním dílem Dějin Tábora. Zahrnuje období od počátků osídlení Tábora po rok 1452, text se soustředí hlavně na život husitů. Poprvé vyšla před 30 lety, teď je doplněná o nové poznatky z archeologie. Starou radnici a její gotický sál, již výstava zaplnila, opravovalo město dva roky. Budova má novou střechu i krovy, výmalby jsou v původním stylu včetně sloupů a kleneb. Gotický sál, po Vladislavském sále Pražského hradu druhý největší gotický světský prostor v zemi, má i novou podlahu. Přemístěný je goticko-renesanční strop, který byl pod krovem nad někdejší rychtářskou místností.

„Strop zdobený vyřezáváním se podařilo přesunout do vedlejší místnosti s plochým stropem," řekl ČTK mluvčí radnice Luboš Dvořák. Na věži je opravený hodinový stroj. Práce trvaly dva roky a stály 48 milionů korun, přičemž 90 procent pokryla dotace.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: ČTK
Spustit audio