Očkování proti klíšťatům? Klidně i teď

6. květen 2019

Taky už se vám to stalo? Chytili jste klíště a teprve, když jste si ho vyndávali, rvali jste si vlasy, že jste se zase nenechali očkovat?

Pak byste měli vědět, že na očkování proti klíšťovce nikdy není pozdě. Nezáleží ani na ročním období, ani na věku, jak řekla ve vysílání Českého rozhlasu České Budějovice vedoucí lékařka Centra očkování při Zdravotním ústavu v Českých Budějovicích Ludmila Sattranová.

Aktivita klíšťat je na vysokém stupni, onemocnělo víc lidí než loni

Klíště je dobré vyndat co nejdříve

Na rizikovém osmém stupni z deseti se tento týden drží aktivita klíšťat v České republice. Ukazuje to předpověď, kterou zveřejňuje každé pondělí a čtvrtek na svých stránkách Český hydrometeorologický ústav.

Celoroční aktivita

„Klíšťata jsou teď aktivní celoročně, je tedy jedno, kdy se necháme očkovat. Očkování probíhá několikastupňově. První dávka vakcíny nás ještě zcela neochrání, ale už může zmírnit průběh případného onemocnění. Nemusíme se tedy bát, že by encefalitidu zhoršila. Druhá dávka následuje v intervalu 14 dní až 3 měsíce a ochrání nás na celou sezónu. Třetí dávku aplikujeme po pěti až dvanácti měsících a ta už nás chrání tři roky. Přeočkovává se v intervalech 3 – 5 let.“

Zamezí encefalitidě

Očkování zamezí rozvoji klíšťové encefalitidy. To může být podle doktorky Sattranové vážné onemocnění končící výjimečně i smrtí. „První stádium nemoci se projeví zhruba do pěti dnů a vypadá jako běžná viróza – člověk se cítí unavený, bolí ho hlava, má zvýšenou teplotu. Tím to může skončit. Ale ve většině případů pokračuje nemoc dál. A to tak, že člověk má nejprve pocit, jako by se už uzdravil, ale za další dva tři dny se jeho stav výrazně zhorší. Bolesti hlavy jsou náhle velmi silné, mohou vést až k poruchám vědomí. Přítomny jsou také meningiální příznaky – to znamená, že pacient nedá bradu na hrudník a vleže na zádech nezvedne nohy do pravého úhlu. Má vysokou horečku. Tady už se nesmí na nic čekat a honem do nemocnice.“

Lék neexistuje

Problémem je, že na klíšťovou encefalitidu nezná lidstvo lék. To znamená, že pacient se při hospitalizaci pouze uvede do klidu a podávají se mu tzv. symptomatické léky, tedy ty, které zmírňují obtíže: snižují bolest hlavy, nitrolební tlak, teplotu. „Ale jinak jsme odkázáni na to, jak si tělo s nemocí poradí. Nejtěžší průběh mívají senioři a lidé, kteří zároveň trpí i dalšími nemocemi. Trvalé následky ale může toto virové onemocnění mozku zanechat na každém, i na dítěti.“

Srovnání s boreliózou

Oproti tomu borelióza je onemocnění, které se v prvním stádiu dá úspěšně léčit antibiotiky. Jde ale o to, zda si ho všimneme: „Člověku se vytvoří typická boreliová skvrna. Je výrazná, červená a poměrně velká, od pětikoruny až po velikost dlaně. Postupně se zvětšuje a z vnitřní strany bledne, takže se z ní stává jakési mezikruží. Zrádné je ale to, že skvrna nesvědí, ani není hmatná. A tak jde-li o místo, kam si nevidíme, nákazu ani nezaznamenáme.“

Borelióza je záludná i v tom, že se může projevit až v horizontu let. A navíc velmi různě. „Je více typů borélií a ty inklinují k různým systémům těla. Některé k nervové tkáni, některé ke kožní, některé ke svalové, některé ke kloubní. Příznaky druhého stádia tedy mohou být velice rozmanité a nespecifické.“

U kloubů může jít například o stěhovavou bolest: jednou nás bolí loket, podruhé koleno, pak druhé koleno. „Anebo nás bolí svaly, jsme unavení, nevýkonní, špatně spíme. Dlouho to přičítáme jiným důvodům. Také prokázání borélie je složitější a ve druhém stádiu už antibiotika nemusejí tak dobře zabrat. Někdy se zdravotní stav pacienta k tomu původnímu už zcela nevrátí.“

Použijte repelent!

Důvodů, proč se před klíšťaty chránit, je tedy víc než dost. Vedle očkování platí základní opatření.

„Používat repelenty, do přírody, i na vlastní zahradu. Do městského parku se dobře oblékat, volit plnější a raději světlé oblečení. Po návratu domů se převléknout i ze spodního prádla, ideálně se i osprchovat,“ radí doktorka Sattranová a pro případ, že klíště na těle objevíme, doporučuje místo nejprve desinfikovat alkoholovým roztokem, potom roztoče vykývat, například vatovou tyčinkou a znovu ránu desinfikovat. „Nově jsou k dispozici preparáty, které klíště zmrazí a ono se snáz pustí. Jsou k dostání v lékárnách. Zároveň jsou i desinfekční. Desinfekce může částečně zabránit průniku infekce,“ uzavírá lékařka.

autor: Český rozhlas České Budějovice
Spustit audio

Související