Obrazy z absolutní tmy i plátno se svatebními šaty vystavuje Margita Titlová Ylovsky na Hluboké

26. duben 2022 08:15

Divácky atraktivní díla Margity Titlové Ylovsky zaplnila část zámecké jízdárny v Hluboké nad Vltavou. Výtvarnice připravila v Alšově jihočeské galerii rozmanitou výstavu. Nazvala ji jednoduše – Na Hluboké. Část děl vytvořila v absolutní tmě, některá vznikla speciálně pro jihočeskou galerii a vystavuje je úplně poprvé.

„Výstava Margity Titlové Ylovsky představuje její poslední vyjádření, které načerpala za dobu pandemie. Ukazuje, do jaké míry se ta exprese a niterní pocity dokážou převést na plátno,“ provází expozicí ředitel Alšovy jihočeské galerie Aleš Seifert.

„Ona v poslední době hodně experimentovala se zeminou, vytvořila plátna, která jsou i zde k vidění. Jsou to rozměrná plátna, která vznikají jakýmsi litím nebo nanášením ve velmi expresivním gestu,“ dodává.

Margita Titlová Ylovsky má na Hluboké hned několik sérií. V jedné představuje obrazy, které namalovala během týdne pobytu v absolutní tmě. V druhé části jsou drobné kresby nasvícené speciálními lampami. „Ten stín je udělaný tak, že jsou to vlastně texty. Ty texty jsou napsané stínem, což je poměrně originální. Myslím si, že takové věci nikdo nedělal,“ říká autorka.

Diváky zaujme i rozměrný obraz. Při tvorbě Margita Titlová Ylovsky využila dokonce svatební šaty. „Já pracuji hodně s abstraktními věcmi i reálnými předměty, které za sebou mají nějaký příběh. To jsou opravdu staré svatební šaty, které jsem aplikovala na plátno, a pak jsem ještě celé plátno položila na cestu a udělala jakoby grafický otisk. Ale tím, že je to hrozně veliké, to vlastně grafiku nepřipomíná,“ popisuje.

Čtěte také

Další sérií je kolekce o pocitech, které dominuje svítivá růžová barva. „To jsou poslední obrazy, které jsem udělala přímo pro Hlubokou. Je to taková dlouhá zeď. Tématem bylo, jak se odráží realita do emoční stránky duše, pocitu, že vlastně něco prožijeme, třeba se dotkneme kamene nebo vidíme strom, a nějakým způsobem se ta realita odrazí pocitově do našeho vnímání,“ líčí Margita Titlová Ylovsky.

Kurátor výstavy Adam Hnojil podotýká, že otázky intimity i toho, co je za obrazem, jsou typickým znakem tvorby Margity Titlové Ylovsky. „Umělkyně s tím, jak doslova spontánně útočí na papír nebo plátno, vytváří i divácky atraktivní barevné kompozice. A ty jsou právě vystavené v jízdárně,“ dodává.

Výstava děl Margity Titlové Ylovsky potrvá v zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou do 5. června.

autor: Petr Kubát
Spustit audio

Související