Obrazy, jimiž se Petra Podzimková snaží nahlédnout pod povrch, doplněné poezií uvidíte v rozhlase
Odrazy do dna. Tak zní název výstavy obrazů Petry Podzimkové, kterou můžete navštívit v galerii Českého rozhlasu České Budějovice po celé září. Jednotlivá díla spojují odstíny modré barvy a častý motiv vodní hladiny.
„Převažující náměty v mé tvorbě jsou odrazem přírody, ale i světa, který nás obklopuje. Mé obrazy jsou ale o mých pocitech, aktuálním rozpoložení a vnímání. Jsou v nich ukryté příběhy mého nitra konfrontované s realitou. Některé obrazy stojí hlavně na hře barev,“ říká Petra Podzimková.
Nejčastěji maluje akrylovými barvami, oblíbila si ale také suché pastely či akvarel. „Malování je mým velkým koníčkem a relaxací. Maluji od dětství, ale nejvíc jsem se mu začala věnovat po rozvodu, kdy jsem si začala dělat čas sama pro sebe,“ vypráví.
Název výstavy může podle ní evokovat představu, že ne vždy se podaří ode dna odrazit. Sama ale nabízí jiný úhel pohledu: „V životě jsem zažila několik pádů i pocity ohrožení vlastního života, a tak to odrážení ode dna znám dobře. Nicméně Odrazy do dna jsou spíše výrazem právě možné změny perspektivy vnímání a pohledu na věc, na život a realitu. Často nám povrchní vnímání světa, které je pro náš současný svět zaměřený na výkon tak typické, neumožňuje podívat se pod povrch, pod hladinu. Svou tvorbou bych chtěla právě tuto bránu k vnímání světa z jiné perspektivy alespoň částečně otevřít.“
Její obrazy zároveň také doprovází vlastní poezie. „Napadlo mne, že slova mohou obrazy oživit a dát jim další rozměr,“ vysvětluje s tím, že psaní je jedním z jejích dalších koníčků.
Petra Podzimková se žije ve Vrábči u Českých Budějovic. Je jí 38 let a má dvě děti ve věku 8 a 10 let. Vystudovala střední pedagogickou školu, vyšší odbornou školu sociální a dále etiku v sociální práci a arteterapii na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V současnosti pracuje v projektu ministerstva práce a sociálních věcí, který je zaměřený na rodinnou politiku.
Související
-
Český rozhlas pozval na svůj program na Živitelce s Pavlem Vítkem, Leonou Machálkovou i Petrou Janů
Už 47. ročník výstavy Země živitelka hostilo výstaviště v Českých Budějovicích. Jedné z nejvýznamnějších českých zemědělských akcí se účastnil i Český rozhlas.
-
Muzeum keramiky v Bechyni opustilo po letech zámek a přestěhovalo se do nových prostor
V opraveném bývalém domě služeb nově sídlí Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni na Táborsku. Pobočka Alšovy jihočeské galerie se tam přestěhovala ze zámeckého areálu.
-
Budějovičtí fotografové se vyvíjí ve Vývojce. Klub funguje už dvacet let a je otevřený všem
Českobudějovický fotoklub Vývojka slaví 20 let. Jeho název odkazuje k chemikálii, ale také symbolizuje vývoj, kterým procházejí členové na cestě za lepší fotografií.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.