OBRAZEM: Vítězové přehlídky Houpací kůň dorazili do budějovického rozhlasu

5. listopad 2015

Úspěšné písničkářské skupiny mladé až střední generace se představily na veřejné nahrávce v Českém rozhlase České Budějovice. Jedná se o interprety, kteří zaujali na přehlídce Houpací kůň v rámci festivalu Okolo Třeboně - Tranzan , Ateliér a Spolektiv.

„Tranzan je české hudební sdružení s environmentálním přesahem. Zkušení hudebníci, kteří mají za sebou působení v kapelách Javory, Fru Fru nebo Model Bazaar, se rozhodli svojí tvorbou podpořit zajímavé lidské projekty, jako jsou láska k přírodě, tolerance, kompostování, matriarchát, vlastenectví nebo třeba cyklojízda.“

Tak sami sebe charakterizují členové kapely Tranzan, jejíž působiště je rozprostřeno po ose Brno, Neslovice, Klobouky a Třebíč. Tranzan v současnosti natáčí debutové album a každá píseň se prý zaznamenává v jiném prostoru se specifickým zvukem a atmosférou. Zpěvák a kytarista Radek Malý a jeho kolegové si dávají záležet i na videoverzích vlastních osobitých písniček.

Ateliér to je název další nadějné studentské kapely z Brna, jejíž nejvýraznější tváří je zpívající kytarista, teprve devatenáctiletý Matěj Štrunc, syn Katky a Dalibora Štruncových, vedoucí dvojice známého souboru Cimbal Classic. Ateliér první veřejné vystoupení absolvoval na svatého Václava roku 2014, ale už si během krátké doby dokázal vytvořit repertoár vycházející z příjemného, svěžího písničkářského rocku.

Celý večer otevřela kapela s nejdelší a nejbohatší historií ze všech účastníků - znovuzrozený Spolektiv. Tento soubor, který vznikl na českobudějovické vysokoškolské půdě již na sklonku 80. let a který zaujal před dvaceti roky folkovou obec vydařeným albem „… A ticho v sobě“, předloni pod vedením Jardy Hnízdila obnovil činnost, nalezl novou energii a postavil velmi kvalitní repertoár plný pozoruhodných novinek.

Další veřejné nahrávky Českého rozhlasu České Budějovice
11.11. Wabi Daněk a Ďáblovo stádo
26.11. Vejvodova kapela
3.12. Adventní koncert Pavlíny Jíšové
7.12. Veselka Ladislava Kubeše
13.12. Adventní koncert skupiny Kantoři
17.12. Výroční koncert Rozhlasového swingového orchestru

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?