Obec Mojné získala svůj znak a jako překvapení nadělila prapor hasičům

1. listopad 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mojné si připomnělo 700. výročí od první písemné zmínky. Obec má nový znak a hasiči prapor

Výročí 700 let od první písemné zmínky slavila před nedávnem obec Mojné na Českokrumlovsku. Při této příležitosti si nadělila dárky, které jí dosud chyběly – znak obce a prapor sboru dobrovolných hasičů.

„Mojné patřilo mezi obce, které dosud neměly svůj znak, proto jsme začali přemýšlet, že si ho pořídíme. Oslovili jsme heraldika Milana Daňka z Českých Budějovic, ten připravil několik návrhů a z nich zastupitelstvo vybralo,“ vzpomíná starostka Jana Zoufalá.

Znak má dvě podkladové barvy - žlutá symbolizuje zemědělství v obci a zelená lesy. Na znaku je pak vyobrazena trnová koruna, šíp a kůň. „Trnová koruna odkazuje na to, že jsme spadali pod zlatokorunský klášter. Šíp měli v erbu Bavorové ze Strakonic, jimž bylo naše území v určité době předáno. Stříbrný kůň symbolizuje selský stav v obci,“ vysvětluje starostka.

Když obec pořídila znak, rozhodla se ještě překvapit své dobrovolné hasiče. Nechala jim ušít prapor.

Velitel sboru Radek Mráček se o tom dozvěděl pouhé tři dny před slavností. „My jsme nikdy předtím prapor neměli. Je na něm na červeném podkladě klasický znak dobrovolných hasičů a nový obecní znak, na druhé straně je pak vyobrazen svatý Florián,“ popsal.

Do Mojného se vypravil Zdeněk Zajíček, autor pořadu Vltavín, který si můžete poslechnout v odkazu výše.

Spustit audio