Nový druh řasy pomůže lépe poznat koloběh života v mořích a oceánech

20. únor 2021 12:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vědci v laboratoři Mikrobiologického ústavu Akademie věd v Třeboni kultivují řasy v tekutém živném roztoku

Nový druh řas objevil mezinárodní tým vědců z Čech, Francie a Norska. Jde o organismus žijící v mořích a oceánech. Vědci díky těmto řasám lépe pochopí tvorbu kyslíku pomocí fotosyntézy, která je základem života na zemi.

Zvláštní, tvarem nepravidelná mikrořasa může vypadat jako kapka, křížek nebo čtyřlístek. Má tři bičíky. Tento nový druh mikroorganismu žije v oceánech na celém světě, doplňuje mikrobiolog Jan Janouškovec:

„Vědci už deset let tušili na základě genetických informací, že existuje skupina organismů, která je rozšířená všude v oceánech, ale nevěděli, jak tyto organismy vypadají. Náš organismus patří k téhle hledané záhadné skupině. Tahle záhadná hledaná skupina patří mezi řasy, jsou fotosyntetické a mohou přispívat k výrobě kyslíku a pohlcování kysličníku uhličitého v oceánech.“

Objevení bylo tak trochu náhodou, a sice v Norsku.

Celou reportáž Jitky Cibulové Vokaté si poslechněte online, nebo si ji stáhněte k pozdějšímu poslechu do svých počítačů či mobilů.

Spustit audio