Novodobá kronika se píše v Kamenné jen pár let. Kronikářku ale mrzí, že už nesmí uvádět konkrétní historky
Jen málo zápisů z vlastní historie má k dispozici obec Kamenná u Trhových Svinů. Vesnice byla totiž původně německá a německé kroniky se nedochovaly. Poslední dění se teď snaží zachycovat kronikářka Marie Poláková.
„Z historie máme pouze kopii jedné německé knihy obce Kondrač, která spadá pod Kamennou. Lidé, kteří odsud odešli, nám neřekli, co se tu dělo, a bohužel ta historická kontinuita byla přerušena. Noví obyvatelé sem přišli z okolí Týna nad Vltavou a Trhových Svinů až po druhé světové války při dosidlování,“ říká Marie Poláková.
V Kamenné tak zůstala jediná kronika shrnující události od roku 1952 do roku 1977. „Pak se zase nepsalo nic a teď máme novou kroniku roku 2015, kterou jsem začala psát já. Tehdy byl vypsán konkurz na obecního kronikáře, nikdo jiný se nepřihlásil a já jsem nakonec docela ráda,“ vypráví Marie Poláková.
Předchozí kronika je psaná ručně. „Je to klasická velká kniha a krasopisem a dokonce ilustracemi. Je vidět, že si na tom dali záležet, ale obsah zápisů je místy hodně tendenční,“ ukazuje současná kronikářka.
Čtěte také
Zvlášť na počátku 50. let minulého století tehdejší kronikáři psali v silném prorežimním duchu. V kronice Kamenné můžete najít třeba spojení „národní fronta svorně v jednom šiku“ nebo zmínku o dosidlování, podle které rodiny přišly, aby „pomohli budovat lepší život pro celou lidskou společnost.“
Marie Poláková dnes píše na počítači a zápisy doplňuje mnoha fotografiemi z akcí. Zároveň ale přiznává, že si někdy klade otázku, proč dnes psát dnes kroniku, když se nesmí uvádět jména konkrétních osob a jejich příběhy. „Když se tady ve staré kronice dočtu, že JZD vyrazilo do NDR a jmenovaný mladistvý muž se opil a zmeškal autobus, to je zajímavé. Ale co mám psát dnes, když tohle nesmím,“ krčí rameny.
Kromě úlohy kronikářky zastává Marie Poláková v Kamenné post místostarostky, zároveň stále ještě vyučuje na trhosvinenském gymnáziu. „Právě proto, že jsem původně češtinářka a můj tatínek byl novinář, věděla jsem od začátku, že mě ta kronika bude bavit a že ji snad budu psát dobře,“ uzavírá.
Související
-
Nové muzeum v Kamenné na Novohradsku připomíná dramatický odsun německých obyvatel
Příběhy německých obyvatel, kteří museli po válce opustit svoje domovy, zachycuje nové muzeum v obci Kamenná u Trhových Svinů. Lidé v něm najdou dokumenty i osobních věci.
-
Spoustu zajímavostí z historie Srubce se dozvěděla jako starostka, teď toho využívá jako kronikářka
Dřív obec vedla, teď stále sleduje, co se tu děje, a důležité události zapisuje. Kronikářkou obce Srubec u Českých Budějovic je totiž bývalá starostka Zuzana Vyhnálková.
-
Kroniku obce Hosín píše vyučený elektrikář a zároveň milovník historie a nadšený fotograf
Pátým obecním kronikářem v Hosíně na Českobudějovicku je Zdeněk Tibitanzl. V současné době zapisuje do druhé knihy, která zachycuje události od roku 1989.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.