Nová vyhláška změní pravidla pro školní jídelny. Žádná revoluce, hodnotí odborník konkrétní úpravy
Školní stravování v Česku se má brzy změnit. Ministerstva zdravotnictví a školství společně připravila vyhlášku, která upravuje pravidla pro školní jídelny. Co to znamená konkrétně? Téma rozebírá pořad Přímá řeč.
Ministerstvo školství tvrdí, že chystané změny přinesou například přijatelné navýšení celozrnných obilovin, přijatelné navýšení luštěnin a omezení četnosti masových pokrmů, zároveň ale adekvátní porce masa v masných pokrmech.
Nová vyhláška mimo jiné stanovuje dvě bezmasá jídla týdně. „Na první pohled by se mohlo zdát, že děti budou jíst méně masa, ale už v tuto chvíli je nařízeno jedno až dvě bezmasá jídla týdně. Pro školní jídelny, které již nyní využívají ten větší rozsah, to tedy zásadní změna není,“ komentuje Jan Moudrý ze Zemědělské a technologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Zároveň to podle něj neznamená, že by masa na talířích ve školních jídelnách bylo nutně méně. „V současnosti se totiž do masa počítají třeba i kosti nebo ořez. A kost je něco, co dítě nesní. Podle nové vyhlášky by se mělo počítat pouze čisté maso. Samotného masa, které dítě dostane, bude tedy ve finále vlastně o něco víc, protože už nebudeme moct tvrdit, že kost je taky maso,“ vysvětluje.
Dále nová vyhláška povolí sladké hlavní jídlo maximálně jednou za dva týdny. „Ubydou tedy cukry ve stravě, ale také to není žádná revoluce. To množství bude relativně malé. Myslím si, že kdyby strávník o změně nevěděl, patrně ji ani nezaznamená. Důležité je podle mě ale to, že se zvýší podíl ovoce a zeleniny. Má být součástí každého jídla, ať už v čerstvé, nebo zpracované formě,“ dodává Jan Moudrý.
Celý pořad Přímá řeč o plánovaných změnách školního stravování si poslechněte online.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.