Nikdo už neví, jak Nezmaři přišli ke svému jménu, ale dělají mu čest. Folková kapela slaví 45 let

30. březen 2023

Od roku 1978 hraje folková kapela z Českých Budějovic Nezmaři. „Nikdo už neví přesný den vzniku, nikdo už neví proč zrovna Nezmaři, ale tak to je. To už je historie,“ usmívá se basista Pavel Drengubák, kterému všichni říkají Jim.

„Můžu říct, že po těch mnoha letech, co hrajeme, jsme rádi, že se Nezmaři jmenujeme, protože děláme našemu jménu čest. Jsem rád, že Nezmaři jsou pořád značka,“ dodává.

Hlavním zakladatelem kapely byl Pavel Zajíc. Pavel Jim Drengubák se stal členem o rok později. „To byla veliká náhoda. Já jsem tenkrát přišel z vojny, přestěhoval jsem se do Budějovic a slyšel jsem, že se zpívá v hospodě Na Spojce v Rožnově,“ vypráví.

„Tak jsem sebral kontrabas, jel jsem tam a tam seděla parta lidí. Začali jsme hrát, klasické hospodské zpívání, a potom mi Pavel Zajíc řekl, abych přišel příští týden zase do jiné hospody. A takhle jsme se víceméně dali dohromady,“ dodává.

Velký narozeninový koncert k 45. narozeninám Nezmarů se uskuteční 18. května v Domě kultury Metropol v Českých Budějovicích.

Rozhovor s Pavlem Jimem Drengubákem o historii kapely i dalších plánech si poslechněte v kulturním magazínu Kavárna.

Spustit audio

Související