Nezaměstnanost na jihu Čech se v červenci nepatrně zvýšila, nejvíc lidí bez práce je na Českokrumlovsku

9. srpen 2022 11:25

Nezaměstnanost se na jihu Čech v červenci nepatrně zvýšila na 2,4 procenta, což je meziměsíčně o 0,2 procentního bodu více. Bez práce bylo 10 574 lidí. Volných míst pak v kraji bylo 19 187, což je o 286 méně než v červnu. ČTK to řekl Jiří Beran z českobudějovické krajské pobočky úřadu práce.

„Zvýšila se poptávka především po sezonních pracích v zemědělství, stavebnictví a sektoru služeb,“ uvedl Jiří Beran.

Dodal, že úřady práce na jihu Čech zatím evidují minimum zájemců z Ukrajiny. „Ten poměr je opravdu velmi nízký a nijak zásadně to situaci na trhu práce neovlivňuje,“ řekl.

Meziročně byla nezaměstnanost v kraji letos v červnu nižší o šest desetin procentního bodu. Jihočeský kraj měl v červnu druhou nejnižší nezaměstnanost v zemi. Nejnižší byla v Pardubickém kraji – 2,3 procenta.

Na jihu Čech je nezaměstnanost stále nejvyšší na Českokrumlovsku, kde je bez práce 3,2 procenta lidí. Nejnižší je na Jindřichohradecku – 1,7 procenta. Zaměstnání hledá více žen, kterých úřady práce evidují 6116.

Nezaměstnanost v Česku v červenci stoupla na 3,3 procenta z červnových 3,1 procenta. Pracovní místo si na konci sedmého kalendářního měsíce hledalo prostřednictvím úřadů práce přes 240 tisíc lidí. Na jedno volné místo připadá v Česku v průměru 0,8 uchazeče.

Podle úřadu práce je červencový nárůst nezaměstnanosti očekávaným sezonním výkyvem. V evidenci úřadů práce bylo na konci července 240 706 zájemců o zaměstnání. Bylo to o 9397 více než v červnu a o zhruba 31 500 méně než loni v červenci.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související