Nemohou větrat ani se zhluboka nadechnout. Lidi v Mydlovarech trápí silný zápach

2. říjen 2017
Bývalé odkaliště uranových rud u Mydlovar, ze kterého se šíří nepříjemný zápach

Obyvatelé Mydlovar na Českobudějovicku se někdy v noci budí kvůli nepříjemnému zápachu. Ten se šíří z nedaleké laguny jednoho z bývalých odkališť uranových rud podniku MAPE Mydlovary.

Zápachem trpí někdy i v nedalekém Nákří. „No, je to cítit jako čpavkem, každý den, hlavně večer,“ říká jedna z obyvatelek. „Vždycky před deštěm to smrdí,“ dodává další.

Paní Ingrid z Mydlovar se občas v noci kvůli zápachu vzbudí. „To je opravdu takový zápach, jako když nespláchnete záchod. Někdy je cítit něco chemického a někdy je to vyloženě jako kafilérka nebo fekálie,“ popisuje.

Zápach vychází z kalojemu K4R. Státní podnik DIAMO, který tu pracuje už dvacet let, ho má nechat do konce října zavézt. Zmenšující se laguna pohltí asi dva tisíce tun materiálu denně.

„Byl pokus, že se ten zápach eliminuje odvápněním, ale efekt to nemělo. To nás rozhodně zápachu nezbavilo. Je to intenzivní, nemůžeme ani větrat, pálí to do nosu. Máte pocit, že se ani nemůžete zhluboka nadechnout,“ dodává Hana Chalupská z Mydlovar.

Odkaliště pochází z období první republiky, kdy se tu těžil lignit. Od 60. let minulého století se v prázdných jamách kalila uranová ruda.

Státní podnik DIAMO nechal na začátku léta vypracovat chemické a pachové analýzy. „Z chemických se potvrdilo, že je to sirovodík. Samozřejmě, že zapáchá, nicméně jeho koncentrace není taková, aby ohrožovala lidské zdraví,“ uvádí ředitel podniku Tomáš Rychtařík.

DIAMO podle něj nyní intenzivně zaváží lagunu. „Cílem je stav, kdy laguna nemá žádnou volnou vodu, takže tam nemá co smrdět. Zatím jsme zavápnili několika cisternami vápna,“ doplňuje.

V létě místo kontrolovala i Česká inspekce životního prostředí. „Je pravda, že na uvedené lokalitě se vykytuje zápach, ovšem vzhledem k tomu, že nejsou zákonem stanovené emisní limity pro pachové látky, je velmi problematické najít oporu v zákoně a prokazovat někomu nějaké porušení zákona o ochraně ovzduší,“ říká ředitel oblastního inspektorátu Vladimír Jiráček.

Celá oblast odkališť u Mydlovar má skončit pod povrchem země do roku 2024. Stát za to zaplatí skoro 850 milionů korun.

Spustit audio
  • Aktuální dění
  • Zpráva
  • zápach
  • odkaliště
  • Mydlovary