Němčice nemají starostu, obec dočasně řídí správce. Volby budou v lednu

23. listopad 2018 08:01

Lednové dodatečné komunální volby se týkají celkem 17 obcí v České republice, kde se v řádném říjnovém termínu nesešlo dost kandidátů. V jižních Čechách se jedná o Němčice na Strakonicku. Bez starosty tam jsou od října a obec dočasně řídí správce.

Obyvatelce Evě Humpolcové to podle jejích slov zatím žádné komplikace nepřináší. „Obec běží normálně. Momentálně budeme potřebovat řešit placení popelnic, ale to se platí jako každý rok,“ říká.

„Lidé do zastupitelstva by byli, ale starostu nikdo dělat nechce. Ono je to asi hodně náročné,“ reaguje na to, že se před říjnovými volbami nepodařilo sestavit kandidátku.

O náročnosti této profese ví své osmdesátiletý Jan Vastl, který v Němčicích starostoval ještě před čtyřmi roky. „Permanentní činnost starosty je nutná. Jestli si někdo představuje, že sem zajde jednou za týden, tak to je prostě neudržitelné. Nemáme žádné referenty, všechno musí zpracovávat starosta s paní účetní,“ popisuje.

V Němčicích volby nebudou. Nikdo tu nechce dělat starostu

02747483.jpeg

Celkem 100 lidí žije v Němčicích na Strakonicku a nikdo z nich nechce být po komunálních volbách starostou. V obci proto ani nepodali kandidátku. Němčice tak jsou jednou z devíti obcí v celém Česku, kde se v pátek 5. října a v sobotu 6. října neotevře volební místnost.

O chod obce se teď stará správce jmenovaný ministerstvem vnitra. Zajišťuje jen to nejnutnější, jako je osvětlení, svoz odpadu a zimní údržba. „Postavení správce je ze zákona úmyslně koncipováno jako provizorium. Pro obec proto není v žádném případě výhodné, aby činnost správce obce byla dlouhodobá,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Ondřej Krátoška.

Některé záležitosti musí vyřizovat pověřený úřad v nedaleké Volyni pod vedením tajemnice Miloslavy Benediktové. „Z těch praktických činností je to například teď organizace voleb nebo přihlášení občana k trvalému pobytu právě v souvislosti s podáváním kandidátní listiny,“ uvádí.

V lednových volbách už budou mít obyvatelé Němčic z koho vybírat. Na městském úřadě ve Volyni se sešly hned dvě kandidátní listiny.

autor: Martin Pokorný
Spustit audio

Související