Nekouřit, vyhýbat se alkoholu a zdravě jíst. Jak ochránit srdce, připomněli zdravotníci budějovické nemocnice

26. září 2023 15:07

Jak ochránit své srdce před chorobami, to se dozvěděli zájemci v českobudějovické nemocnici. Zdravotníci jim během Dne srdce měřili cholesterol, cukr a na speciální váze i poměr tuků a svalů v těle. Vyškolit se mohli třeba i v první pomoci pro situace, kdy srdce přestane úplně fungovat.

Zdravotník Pavel Petrovič dětem ukazoval resuscitaci, vedle výživová poradkyně Anna z organizace Stop obezitě zájemce vážila. „Máme tady váhu, která kromě hmotnosti ukáže i poměr tuků a svalů v těle,“ vysvětlila.

Jednou z návštěvnic Dne srdce v českobudějovické nemocnici byla Ludmila Kocourková. „Já to beru tak, že se tady prostě něco dozvím. Můj tchán zemřel na infarkt, měl jich několik, a tak si myslím, že třeba i děti k tomu mají trošku našlápnuto,“ řekla.

Lékař kardiologického oddělení nemocnice Přemysl Hájek byl s návštěvností spokojený. „Vnímáme to jednoznačně pozitivně, protože problémy, kterými se zabýváme, se dostanou více do povědomí lidí. Tím pádem je šance je ovlivnit a nasměrovat ve smyslu správné prevence, a tím snížit nemocnost,“ komentoval.

„Za posledních dvacet, třicet let došlo opravdu k výraznému snížení úmrtnosti na onemocnění srdce, což je pochopitelně dáno zlepšením léčby, novými metodami a jejich dostupností, ale dílem také zlepšením prevence. Zvyšuje se povědomí veřejnosti o možnostech a nutnosti včas reagovat na některé varovné signály,“ dodal.

Nejlepší prevencí nemocí srdce a cév je zdravý životní styl s dostatkem pohybu. Dobré je vyhnout se alkoholu a kouření.

Spustit audio

Související