Nejen na silnici vás může čekat policejní kontrola. V létě strážci zákona brázdí třeba i hladinu Lipna
Vůdce plavidla, podobně jako řidič za volantem, nesmí před jízdou pít alkohol a musí mít v pořádku všechny potřebné dokumenty. Zkontrolovat je přímo na vodě můžou policisté i Státní plavební správa. Na oblíbené přehradě Lipno v pátek nejen kontrolovali lodě, ale také veřejnosti ukázali svá plavidla a poučili o tom, jak se chovat ve vodě i okolo ní.
Kontrola na vodě je výrazně obtížnější než ta silniční. Už jenom přiblížit se k lodi a převzít potřebné dokumenty vyžaduje obratnost. Mnohokrát se o tom přesvědčí Sára Šímová ze Státní plavební správy. „Tady máme všechno v pořádku, lodní osvědčení platné, průkaz způsobilosti platný, takže vrátíme a přejeme příjemnou plavbu,“ chválí při jedné z kontrol.
„Kontrolujeme vždy platnost lodního osvědčení, platnost dokladů vůdce plavidla a dále, jestli je plavidlo vůbec oprávněno tady být. Nacházíme se totiž na Lipně a je tady povoleno provozovat lodě pouze o motoru 10 kilowatt,“ upřesňuje.
Policista Michal Hanzlík mezitím jezdí na úplně novém vodním skútru. Je to teprve druhý takový policejní skútr v republice. „Může jezdit rychlostí až 130 km hodině, díky čemuž se můžeme rovnat lodím, které jsou rychlejší. Dříve s tím byl problém, protože čluny, které jsme běžně používali, dosahovaly rychlosti maximálně 50 kilometrů v hodině,“ popisuje.
Čtěte také
Skútr navíc podle něj může být dobrým pomocníkem v nebezpečných situacích. „Při záchraně života je možné vytáhnout tonoucího na skútr, protože ta plocha je velice nízko nad hladinou. Je to mnohem snazší než s motorovým člunem,“ připomíná.
Policisté často nejen kontrolují plavidla, ale i řeší potíže lidí, kteří se u Lipna rekreují. Ať už to jsou krádeže, lidé odnesení proudem na nafukovacích lehátkách nebo hledání dětí.
V některých případech společně s vodními záchranáři pomáhají chránit lidské životy. „Z předminulého víkendu máme tři skoro utonulé osoby. Tento týden se bohužel tady na Lipně utopil muž, pravděpodobně dostal srdeční příhodu ve vodě. Možná to bylo i kvůli tomu, že šel do vody bez patřičného osmělení, rozehřátý. To je jedna z častých chyb, které vidíme, lidé přijedou, vyskočí z rozpáleného auta a hned do vody, ale to se nemusí vždy vyplatit,“ upozorňuje policejní mluvčí Jiří Matzner. Kontroly budou policisté společně se Státní plavební správou provádět po celé léto.
Související
-
Zachraňovat posádky převržených plachetnic, plavce nebo rybáře pomáhají na Lipně i psi
Vodní záchranáři u Lipenské přehrady se připravují na začátek letní sezony. Letos do služeb zapojí i mladé záchranářské psy. Naplno bude poprvé sloužit třeba tříletá fenka.
-
Jen sedm lodí za hodinu může vyjet na Teplou Vltavu v srdci Šumavy. Ke splouvání je nutná registrace
Do první zóny Národního parku Šumava by lidé neměli vstupovat. Můžou do ní ale vplout. Na Teplou Vltavu se vydávají romantici i zkušení vodáci, kteří touží po klidu.
-
Kapitáni lodí už nebudou oficiálně kapitány. Vodáci budou moct na řeku s půl promile alkoholu v krvi
Historie i literatura znají spoustu slavných kapitánů. V Česku ale tato hodnost přestává existovat. Podle nového zákona se šéf lodi bude oficiálně nazývat vůdce plavidla.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
S ruským pasem na Ukrajinu. Cesta za manželem je trnitá, popisuje žena z Kyjeva
-
Babiš souhlasil s rozpuštěním svěřenského fondu. Tvrdí, že mu nic nebrání, aby akcie držel
-
Prezidentský pardon pro syna: Biden ho dostatečně nevysvětlil, Trump toho využije, míní amerikanista
-
Policie na nás hodila kanystr slzného plynu, říká protestující. Demonstrace v Gruzii trvají již čtyři dny