Nejen Blaník. Až bude národu nejhůř, rytíři prý vyjedou i z vrchu u Javorníku, říká autor knih o záhadách Šumavy
Tajemství, záhady, poklady hmotné i nehmotné povahy a také atmosféru a energii míst na Šumavě a v Pošumaví mapuje ve svých knihách a článcích historik, spisovatel a kriminalista Jan Kaše. Ačkoli působí v Plzni a do hor se vydává spíš ze západočeské strany, jeho pátrání zasahuje i do lokalit, které patří do kraje Jihočeského.
Zaujal ho například vrch Javorník na okraji Prachaticka. „Je to jedno z nejkrásnějších míst na Šumavě, jak už řekl Karel Klostermann, který tam má také svoji sochu. Ten dokonce říkal, že tam je nejskvělejší vyhlídka z celé Šumavy,“ komentuje.
Toto místo je nejenom krásné, ale podle Jana Kaše také pozitivní. „Přijedete na Javorník a můžete mít sebevětší problémy, ale odjíždíte jako jiný člověk,“ říká.
Zajímavostí jsou také tajemné menhiry, kterých prý v okolí Javorníku rychle přibývá. „Počet těch nových jde do desítek,“ tvrdí Jan Kaše, „ten kámen byl možná vztyčený v dávné minulosti, mezitím se svalil, mohl být poškozen, ale nyní je někdo znovu zkouší různými způsoby stavět. Obdivuji lidi, kteří to dělají, protože to musí být rozhodně těžká práce.“
V kameni žije podle historika vzděláním a vyšetřovatele povoláním naše minulost. „Je možné, že kámen toho hodně ví, jak napsal i Václav Cílek ve své knize Kameny a hvězdy. Kámen je svědek. Kdo umí komunikovat s kamenem, může se asi dozvědět zajímavé věci. Já to neumím,“ podotýká Jan Kaše s úsměvem.
Přesto se ke kamenným svědkům minulosti v naší krajině opakovaně vydává. „Než napíšu článek, místo navštívím několikrát. Ono na vás působí mimovolně. Zkouším to vnímat bez jakékoli pomoci, chodím po lese se svojí fenkou a i ta leckdy vycítí, jestli je tam příjemná atmosféra, nebo jestli je místo negativní. V tom případě mi odtud utíká,“ vypráví.
O Javorníku se říká, že je pro nás něčím jako Blaník. „Nejde přímo o Javorník, ale o nedaleký vrch Královský kámen. Tam je podle pověstí schováno vojsko, které vystoupí na povrch zemský v momentě, kdy český národ bude v ohrožení a bude mu hrozit likvidace,“ tlumočí Jan Kaše staré pošumavské pověsti.
Čtěte také
Sám se ale pozastavuje nad tím, že rytíři zůstali v úkrytu, ačkoli touto částí Šumavy prošla i krutá historie včetně nacistů. „Asi ještě tomuto národu nebylo nejhůře. Také jsem se tomu divil, že během druhé světové války ani blaničtí, ani javorničtí rytíři nevyjeli,“ dodává.
Nicméně na jihočeském Javorníku je s obdobím protektorátu spjata kaplička, podle Jana Kaše zajímavá svým vznikem. „Začala se stavět v roce 1939. Tehdy byl Javorník nejvyšší horou naší okleštěné republiky, a tak to bylo významné místo. Místní ji záměrně zasvětili svatému Antonínovi, na počest českého prvorepublikového politika, agrárníka Antonína Švehly,“ vypráví.
Více o záhadách Šumavy se můžete dočíst také v knížkách, které Jan Kaše napsal – Šumavské tajemství nacistů a Ukryli Keltové na Šumavě poklad? Kriminalista, který si pátráním po stopách předků čistí hlavu od pátrání ve své náročné práci, už chystá další titul, detektivku. I ta prý zavede čtenáře do dob minulých.
Celý rozhovor s Janem Kaše o záhadách Šumavy si poslechněte online.
Související
-
Krkonoše mají Krakonoše, Šumava Lesní matku. Je to zachránkyně i lidožroutka, říká sběratel bájí
Jen ten, kdo Šumavou chodí pomalu, zjistí, že to není pouze národní park, ale také obrovská bytost s řadou zajímavých povah a nectností. To říká spisovatel Ondřej Fibich.
-
Hledáte hory pro samotáře? Objevte Novohradky, krajinu s otiskem historie
Pečovat o Novohradské hory jako o originální, neopakovatelnou část jižních Čech chtějí členové nového spolku. Krajina je poměrně málo zalidněná a uchovává si svůj ráz.
-
K obnoveným pramenům, kapličkám, ale i na houby a dětská hřiště bere své čtenáře časopis o Kájovsku
Časopis, který získal dvě republiková ocenění, vydává v Kájově na Českokrumlovsku autorský tým v čele s emeritní profesorkou Jihočeské univerzity Jitkou Radimskou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.