Nedělní Noční linka: Sportovat s handicapem?

10. březen 2019

Neodradilo vás zdravotní postižení od sportu? Co jste vyzkoušeli a u jakého sportu jste zůstali? Potřebujete asistenci, nebo zvládáte svůj koníček sami? Jsou sporty a jejich pravidla přizpůsobená lidem s handicapem?

Jak vypadají monoski, handbiky nebo speciální sportovní vozíky? Jaké další speciální vybavení používáte? Jak dokážete svůj koníček financovat? Co je nejdražší a jak se na sportovní vyžití pro handicapované shánějí peníze? Jakým handicapovaným sportovcům fandíte?

K tématu mě přivedl příběh jedenáctileté Alex z Prahy, usměvavé slečny a neúnavné sportovkyně, která má vrozenou vadu pohybového aparátu a páteře. Kromě jiného miluje plavání a jízdu na kole, vlastně handbiku. A je v tom vážně dobrá.

Na závodech poráží kluky, dost často se umisťuje na prvních příčkách a doufá, že bude Českou republiku reprezentovat na paralympiádě. Sportování je ale finančně náročné, proto je otevřená veřejná sbírka, díky které by si mohla koupit sportovní handbike a speciální běhátko.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.