Nedělejte z krmítek obýváky pro kočky, varuje ochránce zvířat

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Krmítko, zima, ptáci

Do Čech dorazilo s novým rokem mrazivé zimní počasí a volně žijící zvířata začala mít nouzi o potravu. Lidé jim mohou pomoci přikrmováním, ale je potřeba mít na paměti důležitá pravidla. Například ptáčkům často škodíme nevhodným výběrem jídelníčku.

Lidé si prý pletou lůj se sádlem. „Syrové vepřové sádlo nebo i to přeškvařené je naprosto nevhodné. Ptáci ho neumějí zpracovat. Musíme jim dávat lůj,“ vysvětluje Vojtěch Frána z odboru ochrany zvířat českobudějovického magistrátu. Stejně tak jsou nevhodné zbytky vánočního cukroví. Ideální je nasypat do krmítka ptačí zob, který se dá koupit v obchodě.

Lidé ale také často podceňují umístění krmítek pro ptáky. Nejhorší možné řešení je posadit krmítko do větví stromu. „To je pak doslova obývák pro kočku, kde si počká na kořist. Místo abychom ptáčky krmili, tak je spíše systematicky likvidujeme,“ dodává Vojtěch Frána. Doporučuje pověsit ptačí krmítko na řetěz nebo umístit na tyč.

Oblíbenou kratochvílí rodin s dětmi i seniorů je krmení labutí a ostatních vodních ptáků. Také tady platí podle Vojtěcha Frány jasná pravidla. „Labutě a vodní ptáci nesmí čerstvé pečivo, kvasnice jim dělají v žaludcích nepořádek,“ zdůrazňuje.

Zároveň dodává, že o vodní ptáky se pravidelně stará také budějovický magistrát. Na řece u Voříškova dvora je velké zimoviště, kam jezdí krmit vodní ptáky pšenicí nebo kukuřicí.

Jídlo v zimě chybí také lesní zvěři. O srnky a zajíce se starají hlavně myslivci. Jak ale Vojtěch Frána dodává, zákony přírody jsou neúprosné. „Při kruté zimě dochází ke zdravotní selekci, kdy deset až dvacet procent volně žijících zvířat hyne. Posiluje to příští generaci, protože do populace jdou jen zdravá a statná zvířata,“ vysvětluje.

Jak by mělo vypadat správné ptačí krmítko? Můžeme ptáčkům příliš častým krmením uškodit? Čím v zimě přilepšit lesní zvěři? Odpovědi nejen na tyto otázky zazněly v dalším dílu pořadu Máme rádi zvířata, který si můžete poslechnout v odkazu výše.

autor: Jana Urbanová
Spustit audio