Neděle: Jak vás ovlivňují barvy?

13. prosinec 2015

Jakými barvami se obklopujete? Záměrně se naopak některým vyhýbáte? Odráží vaše nálada a rozpoložení na výběru barev oblečení nebo doplňků? Věříte tomu, že barvy podprahově ovlivňují? Rozčilují vás nějaké barvy nebo naopak uklidňují?

Už ve starém Egyptě používali tzv. colorterapii, tedy léčení pomocí barev. Podle názorů některých odborníků totiž barvy vyzařují rozdílné elektromagnetické vlnění, které různě působí na mysl člověka.

Zelená barva by měla navozovat duševní rovnováhu, modrá zase uklidňovat, proto je často najdeme v nemocnicích a relaxačních centrech. Žlutá barva zase navodí pocit tepla, dokonce prý o stupeň vyšší, než opravdu v místnosti je. Červená zase vzbuzuje chuť k jídlu, často ale také silné emoce až agresivitu. A kdo chce lenošit, měl by se přikrýt šedou dekou a natřít alespoň jednu stěnu ložnice na šedo.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...