Nedaleko Rybníka zrekonstruovali mostní pilíř pro koněspřežku

Zrekonstruovaný mostní pilíř koněspřežky nedaleko Rybníka
Zrekonstruovaný mostní pilíř koněspřežky nedaleko Rybníka
Na jihu Čech se podařilo zrekonstruovat další památku připomínající koněspřežnou železnici.

Najdete ji u obce Rybník na Českokrumlovsku na samé hranici s Rakouskem. Lesy České republiky tady opravily a zpřístupnily mohutný více než deset metrů vysoký mostní pilíř. A vznikla tu i naučná stezka, kterou spolu s technickou památkou v úterý slavnostně se vší parádou otevřeli.

S reportážním mikrofonem byl přímo na místě redaktor Ivan Mls:

Rekonstrukce technické památky začala na podzim 2010. „Pracovali jsme také na informačních tabulích naučné stezky,“ připomíná Kamil Bjaček z krajského ředitelství ředitelství Lesů České republiky v Českých Budějovicích.

V těsné blízkosti zbytků mostu sice vede asfaltovaná lesní cesta, ale stavba byla kvůli hustému porostu prakticky neviditelná. „Nebylo to vidět, málokdo i z místních o něm měl tušení. V první fázi jsme provedli nejnutnější odkácení, abychom mohli posoudit stav objektu a rozhodnout se, co s ním dál,“ říká vyšebrodský lesní správce Martin Honetschläger.

Lesy ČR investovaly do rekonstrukce mohutného mostního pilíře a úprav okolí asi jeden a půl milionu korun. Zbývá ještě vyřešit značení, které by zájemce k památce vzdálené zhruba tři kilometry od obce Rybník od hlavní silnice navedlo.