Nechvalte své blízké za to, že jsou chytří, ale za to, že se snaží, radí koučka Radka Doležalová

9. únor 2022

Ať už se s dětmi učíme doma, anebo se vracejí do skutečného školního prostředí, vždycky nám jde asi o to, aby byly úspěšné. Jenže ony někdy nejsou. Někdy kupí chybu na chybu a my i ony propadáme beznaději, že to nejde.

Jak se naučit pracovat s chybou a jak dítě podpořit v učení i přesto, že zažívá školní neúspěchy? To bylo jedno z témat, o kterém ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice mluvila mentální koučka Radka Doležalová.

„Úplný základ je fixní, nebo růstové nastavení mysli. V koučování se hodně snažíme přesouvat do toho růstového, protože tam věříme, že naše talenty, inteligence, schopnosti, dovednosti je možné rozvíjet, že nejsme zaškatulkováni. Díky tomu se lidé nebojí zkoušet nové věci,“ vysvětluje.

Čtěte také

Pokud chceme podpořit růstové nastavení mysli, máme podle Radky Doležalové chválit své blízké za to, že se snaží. Ne za to, že jsou například chytří. „To je pozitivní v tom, že potom člověk jde do nějaké výzvy,“ říká.

Důležité je proto chválit růstově. „Když se o někom řekne, že je inteligentní, tak on je rád, ale bojí se psát třeba těžší testy, aby se náhodou neukázalo, že to tak není. Takže je třeba oceňovat, že se odvážil jít do něčeho těžšího,“ dodává.

Celý rozhovor s Radkou Doležalovou o tom, jak můžeme pracovat na sobě a našich vztazích, si poslechněte online.

Spustit audio

Související