Nechvalte své blízké za to, že jsou chytří, ale za to, že se snaží, radí koučka Radka Doležalová

6. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Domácí online výuka

Ať už se s dětmi učíme doma, anebo se vracejí do skutečného školního prostředí, vždycky nám jde asi o to, aby byly úspěšné. Jenže ony někdy nejsou. Někdy kupí chybu na chybu a my i ony propadáme beznaději, že to nejde.

Jak se naučit pracovat s chybou a jak dítě podpořit v učení i přesto, že zažívá školní neúspěchy? To bylo jedno z témat, o kterém ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice mluvila mentální koučka Radka Doležalová.

„Úplný základ je fixní, nebo růstové nastavení mysli. V koučování se hodně snažíme přesouvat do toho růstového, protože tam věříme, že naše talenty, inteligence, schopnosti, dovednosti je možné rozvíjet, že nejsme zaškatulkováni. Díky tomu se lidé nebojí zkoušet nové věci,“ vysvětluje.

Čtěte také

Pokud chceme podpořit růstové nastavení mysli, máme podle Radky Doležalové chválit své blízké za to, že se snaží. Ne za to, že jsou například chytří. „To je pozitivní v tom, že potom člověk jde do nějaké výzvy,“ říká.

Důležité je proto chválit růstově. „Když se o někom řekne, že je inteligentní, tak on je rád, ale bojí se psát třeba těžší testy, aby se náhodou neukázalo, že to tak není. Takže je třeba oceňovat, že se odvážil jít do něčeho těžšího,“ dodává.

Rozhovor s Radkou Doležalovou o tom, jak můžeme pracovat na sobě a našich vztazích, si poslechněte online, nebo si jej stáhněte k pozdějšímu poslechu do svých počítačů či mobilů.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...