Nebývale silnou vlnu podpory veřejnosti zažívají v posledních dnech zoologické zahrady

26. březen 2021 16:42
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tygr Dolar slaví v zoo Dvorec u Borovan osmnácté narozeniny

Nebývale silnou vlnu podpory zažívají v posledních dnech zoologické zahrady v Česku, na které tvrdě dopadají opatření spojená s pandemií koronaviru. Chybí jim hlavně příjmy ze vstupného. Překonat složité období pomáhají zoologickým zahradám tisíce dárců, připojí se i stát.

Ministerstvo životního prostředí oznámilo, že mezi 28 licencovaných ZOO rozdělí na dotacích 80 milionů korun určených na krmení zvířat.

Čtěte také

„Situace zoologických zahrad je skutečně kritická. Je nutné si uvědomit, že moderní zoologické zahrady získávají dnes již poměrně značnou část svých příjmů ze svých vlastních komerčních aktivit, které po dobu několika měsíců zcela vypadly. Navýšení dotací a pomoci od státu vnímáme velmi pozitivně, ale je zřejmé, že všechny ztráty nepokryje,“ vysvětluje hlavní zoolog Zoologické zahrady v Táboře Ondřej Kott. Zařízení schází příjmy ze vstupného, provozovatel zatím ztrátu vyčíslil na zhruba dva miliony korun. Zoologická zahrada na to reaguje snižováním výdajů na provoz.  Velké investice museli pozastavit i v zoo Dvorec na Českobudějovicku, potvrzuje za provozovatele Jana Ambrožová:

„Ta situace není lehká, museli jsme spoustu věcí přeorganizovat, osekali na minimum veškeré výdaje a hlavně nám vychází vstříc dodavatelé, kteří nám dávají dlouhodobou splatnost.“

O dotaci na krmivo pro zvířata mohou zoologické zahrady žádat už teď. Ministr za ANO Richard Brabec slibuje, že úřad žádosti vyřídí obratem, v řádu několika dní. Peníze by měly Zoo dostat už v dubnu. Podle zoologa Ondřeje Kotta je ale pro přežití Zoologických zahrad stále velmi důležitá pomoc veřejnosti:

„Musím říct, že zájem je enormní a chtěl bych poděkovat široké veřejnosti za pomoc. Roste zájem o adopci zvířat, o nejrůznější zážitkové programy, které budou samozřejmě realizovány až v době, kdy to bude možné.“

Jana Ambrožová zároveň upozorňuje, že uzavření zahrad neznamená jen finanční ztráty. Situace se podle ní negativně projevuje i na psychice samotných zvířat:

„Návštěvník se přijde podívat na zvíře a zároveň zvíře pozoruje toho návštěvníka, takže je pro něj určitým zabavením a rozptýlením. Teď, když tady zvířata vidí pouze nás, tak se začínají nudit a pro některé to začíná být hodně stresující.“

Současná epidemická situace podle ministerstva zdravotnictví zatím nedovoluje o otevření zoologických zahrad uvažovat. Návštěvníci by se ale do nich měli vrátit s první vlnou rozvolňování protikovidových opatření.

Celou reportáž Jana Kopřivy si poslechněte online, nebo si ji stáhněte k pozdějšímu poslechu do svých počítačů či mobilů.

autor: Jan Kopřiva
Spustit audio