Nastal rok 2022, na některých místech planety ho ale lidé označují jiným letopočtem
1. ledna 2022 v 0.00 hodin začal nový rok podle gregoriánského neboli řehořského kalendáře. Ten je ve světě nejrozšířenější, ale používají se i jiné. Podle nich má aktuální rok úplně jiný letopočet.
„Kdo jede postaru a řídí se juliánským kalendářem, tak začíná až 14. ledna gregoriánského kalendáře. Mají 14 dní zpoždění, proto třeba pravoslavní slaví Vánoce i Nový rok později,“ uvádí jihočeský astronom Miloš Tichý.
V rubrice Jihočeské nebe dále připomíná, jaký rok zrovna máme například podle židovského nebo muslimského kalendáře.
Související
-
Byla Betlémská hvězda skutečným nebeským úkazem? Touto otázkou se zabývali mnozí astronomové
Citát z Bible o hvězdě, která mudrcům prozradila, že se v judském Betlémě narodil Ježíš Kristus, má náboženský a teologický význam. Jaký je ale jeho význam astronomický?
-
301 kilometrů za sekundu. Tak rychle se k Zemi přibližuje galaxie, jednou se s ní srazíme
Už sto let lidstvo ví, že na naší obloze jsou nejen hvězdy, ale i galaxie. „Ze severní polokoule můžeme pozorovat dvě galaxie, a to nejlépe na podzim,“ upřesňuje astronom.
-
Měsíc se vzdaluje od Země. Odborníci to zjistili díky odražečům, které na Měsíci nechali astronauti
Vzdálenost mezi naší planetou a Měsícem se každý rok o dva až tři centimetry zvětšuje. Jak vysvětluje jihočeský astronom Miloš Tichý, víme to díky programu Apollo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…
Jan Pokorný, projektový manažer ČRo


Tulák po hvězdách
Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.