Nadchli pro balet kluky, kteří jím zprvu pohrdali. To je největší výhra Ateliéru 3D

25. únor 2017
Michala Piskačová vede Ateliér 3D, který poodhaluje lidem zákulisí Jihočeského divadla

Vidět divadlo nikoli pouze z hlediště, ale jaksi zezadu a zevnitř. Nedívat se pasivně, ale ptát se a hrát si. Tomu se říká výchova k diváctví. V Jihočeském divadle v Českých Budějovicích ji zajišťuje Ateliér 3D, který vede Michala Piskačová.

K pravidelným činnostem Ateliéru 3D patří interaktivní prohlídky divadla pro děti. „V těchto zimních měsících je pořádáme každý týden, někdy i několikrát týdně. Většinou jsou to prohlídky dopolední, protože chodí především školy a organizované skupiny. Máme prohlídky pro první stupeň základní školy, ale i pro druhý stupeň a dokonce pro střední školy,“ vysvětluje Michala Piskačová.

V zákulisí Jihočeského divadla se tak vystřídá opravdu hodně dětí. „Napočítali jsme, že za rok 2016 prošlo při prohlídkách Jihočeským divadlem asi 1500 dětí. To nás potěšilo, je to docela pěkné číslo,“ říká vedoucí Ateliéru 3D. Malí návštěvníci mohou nahlédnout například do rekvizitárny nebo hereckých šaten.

Podle Michaly Piskačové většinou děti odcházejí nadšené, ale výhrou není nadchnout ty, kdo už s nadšením přišly. „Zářezy pro nás jsou, když přijdou takoví ti otrávení kluci ve věku páté nebo šesté třídy, kteří ohrnují nos a připadá jim to úplně trapné. Obzvlášť pohrdají baletem a my je potom vezmeme na zkoušku do tréninku, a to jim často padá čelist,“ popisuje.

Mnohokrát se podle ní stalo, že právě tito zprvu otrávení návštěvníci nakonec odcházeli nadšení, a právě to je největší výhrou. „Dokonce teď kolegyně Vendula byla svědkyní toho, jak jeden kluk říkal paní učitelce, že si chce vzít program, že chce, aby ho máma vzala na balet. A o to jde,“ dodává.

Přesně s takovým záměrem Ateliér 3D vznikl. Cílem je přivést děti do zákulisí, aby si pak případně našly i samy cestu do hlediště. „To je výchova k diváctví. Zároveň má ateliér otevírat dveře a ukazovat, jak divadlo vzniká. Často se setkáváme s tím, že se lidé diví, jaký je to proces, jaké profese a jaké cesty jsou potřeba k tomu, aby divadlo vůbec vzniklo,“ uzavírá Michala Piskačová.

Všechny díly pořadu Co dělají najdete ZDE.

Spustit audio
  • Životní styl
  • Publicistika
  • ateliér
  • Jihočeské divadlo