Nad Kaplicí se tyčí Hradišťský vrch. Podle archeologů na něm kdysi hradiště skutečně bývalo
Místo je ale dodnes opředené malou záhadou. Nejspíš nebylo vůbec osídlené a ani se úplně přesně neví, k čemu sloužilo. S největší pravděpodobností to bylo jakési strážní místo. Dnes ovšem na vrchu stojí unikátní konstrukce rozhledny.
Na Hradišťský vrch je možné se dostat z Kaplice směrem na Blansko a osadu Hradiště, odkud pak vede lesní cesta na samotný vrchol. Kousek pod vrcholem bývalo pravěké hradiště.
Podle archeologa Ondřeje Chvojky není dodnes úplně jasné, k čemu sloužilo, protože jeho někdejší trvalé obydlení zatím nepotvrdily žádné nálezy. „Mohlo sloužit třeba i jako předem připravené útočiště pro případ nouze,“ naznačil Ondřej Chvojka s tím, že tam mohla být i svatyně.
Dnes stojí na Hradišťském vrchu unikátní konstrukce rozhledny.
„Úplně prvním nápadem bylo, aby rozhledna připomínala kmen stromu,“ říká kaplický starosta Pavel Talíř. „Architekt Pavel Jura k tomu přistoupil úplně skvěle, protože ve výsledku ctil genius loci tohoto místa. Spojil dohromady keltské a rožmberské motivy a toto je výsledek.“
Třicet metrů vysoká rozhledna byla postavena na místě, kde kdysi stálo keltské opevnění. Vyhlídková věž má konstrukci z modřínu a oceli. Ve svém principu spojuje podle Pavla Talíře stavební keltské prvky hatí, tedy proutí proplétaného mezi sebou, a rožmberského poznávacího znaku pětilisté růže. Hatě jsou svislé, rožmberská růže vodorovná s přesahy ven z konstrukce, což může působit dojmem trnů. Ve výsledku tak rozhledna vypadá trochu jako trnová koruna.
Za vznikem rozhledny stojí Svazek obcí a měst Pomalší, jehož členem je i Kaplice. Město o vybudování rozhledny usilovalo deset let. Náklady na stavbu dosáhly přes 12 milionů korun a z větší části je pokryla evropská dotace. Pro veřejnost se otevřela 23. března 2019.
„Za dobrého počasí je odtud vidět až na Knížecí stolec, což mě mile překvapilo, ale především dohlédneme i na vrcholky Alp na horizontu,“ upozorňuje Pavel Talíř na vrcholu rozhledny. Rozhled lemuje na západě vrchol Kleti, na východě pak Slepičí a Novohradské hory.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...