Na základně vodních záchranářů na Lipně zakončil prezident Petr Pavel návštěvu Jihočeského kraje, ve člunu ujel ochrance

20. červenec 2023 10:24

Oblasti Českokrumlovska věnoval prezident Petr Pavel převážnou část své dvoudenní návštěvy Jihočeského kraje. Cestu zakončil na základně vodních záchranářů v Dolní Vltavici na Lipně. Kromě techniky viděl i ukázky zásahů a v člunu také vyjel přímo na vodní hladinu.

Základnu si prezident pro svou návštěvu nevybral náhodou. „My se známe od čtrnácti let, vystudovali jsme spolu vojenské gymnázium, pak vysokou školu. Oba jsme byli výsadkáři u speciálních jednotek, to nás spojilo, dále jsme se potkávali na různých mírových operacích,“ prozradil velitel lipenských vodních záchranářů Milan Bukáček.

Součástí prohlídky byla i plavba v jednom ze záchranářských člunů, který prezident mohl řídit. Podle Milana Bukáčka došlo k mírně kuriózní situaci. „My bývalí výsadkáři, když se do něčeho pustíme, tak to děláme naplno, takže on to rozjel a ochrance ujel docela daleko. Já se přiznám, že jsme to i lehce plánovali. On by z toho měl radost, kdybychom se někde schovali třeba na pivo, ale to samozřejmě nejde,“ usmíval se.

Petr Pavel sám ohodnotil návštěvu základny velmi pozitivně. Dostál tak i svému dřívějšímu tvrzení, že se při výjezdech do krajů bude věnovat jak bezpečnostním, tak záchranným složkám. „Pro mě to byla velice příjemná návštěva nejen proto, že je mi to prostředí blízké a že tady záchranné stanici šéfuje můj bývalý kolega a spolužák, ale hlavně proto, že je tu parta lidí, kteří ve svém volnu dělají úžasnou práci,“ komentoval prezident.

Spustit audio

Související