Na transplantaci srdce mají lékaři čtyři hodiny, včetně cesty. Nesmí tedy třeba bloudit v cizí nemocnici, líčí koordinátorka
Docentka Eva Pokorná je nefroložka. Celou svou profesní dráhu ale zasvětila transplantační medicíně, konkrétně dárcovství orgánů. Už přes třicet let koordinuje odběry a transplantace v pražském IKEMu. Jak říká, je to náročná disciplína. Jednak emočně, jednak časově.
Dárcem orgánu se ve většině případů stává člověk, který náhle zemře v důsledku poranění mozku. Pokud dárcovství předem aktivně nevyloučil, lékaři sérií rychlých vyšetření ověří zdraví jeho orgánů a kompatibilitu s dárcem.
Do té doby je podle lékařky Evy Pokorné ještě relativní klid. „Veliký spěch nastává, když už se orgán odebere a než se transplantuje. To mluvíme o době ischemie onoho orgánu a bojujeme o minuty,“ popisuje.
Jak dlouho vydrží orgán mimo tělo, závisí na více okolnostech, například na tom, jestli se využilo poměrně nové metody, takzvané přístrojové perfuze. „Jde o to, že do orgánu dárce v určitém momentu přestane proudit krev, protože na cévy se naloží svorky. Pustí se studený perfuzní roztok, který orgán konzervuje chladem a i svým složením napomáhá tomu, aby buňky zůstaly živé. Od této chvíle se počítá doba ischemie darovaného orgánu. Končí momentem, kdy je orgán transplantován a obnoví se v něm krevní oběh,“ vysvětluje lékařka.
Čtěte také
Tato doba by měla být pochopitelně co nejkratší. „Například srdce se snažíme transplantovat tak, aby doba ischemie činila maximálně čtyři hodiny,“ říká Eva Pokorná. To se zdá jako docela dlouhá doba, ale jestliže se srdce odebírá například v Ostravě, je třeba počítat i s časem na přepravu.
Vypadá to asi takto: „Jakmile tým IKEMu v Ostravě orgán odebere, tak ho prohlédne, jestli je opravdu v pořádku, a pečlivě ho zabalí. Pak se sami zdravotníci musejí převléci, musejí opustit nemocnici a nesmí v ní bloudit. Sanitka je odveze na letiště do Mošnova, odtud odlétají malým letadlem do pražských Kbel a z Kbel je zase veze sanitka do IKEMu.“
A to stále není všechno. Mezitím, co transplantační tým cestuje z Ostravy, kolegové v centru IKEM připravují příjemce. „Teprve ve chvíli, kdy je dárcovské srdce na operačním sále v Praze, lze vyjmout nemocné srdce příjemci a začít transplantovat,“ připomíná lékařka.
Limitní čtyři hodiny končí až oním okamžikem, kdy je srdce připojeno na krevní oběh příjemce. „Takže i celá operace, která se koná v IKEMu, se do toho limitu musí vejít,“ potvrzuje Eva Pokorná.
Celý rozhovor o transplantační medicíně s lékařkou Evou Pokornou si poslechněte online.
Související
-
Jihočeská záchranka denně přijme asi 640 tísňových volání. Už během hovoru většinou vyjíždí posádka
Potřebujete rychlou zdravotní pomoc? Pak asi zavoláte linku 155. Co se ale v tu chvíli stane? Jak to vypadá v operačním středisku záchranářů? A kam se člověk vůbec dovolá?
-
Na napravení škod po mrtvici má pacient půl roku. Pak už každé zlepšení vyžaduje mnoho úsilí
Když už měl člověk tu smůlu a postihla ho mrtvice, touží se alespoň znovu zapojit do života a být samostatný. To jde, pokud investuje čas a síly do neurorehabilitace.
-
Živočišná buňka je měkoučká, elektrická a v jádře má knihovnu s kuchařkami, líčí patolog
Lidská buňka se neliší od zvířecí. Patolog Josef Kult, který zkoumal obě tkáně, přísahá, že nepoznáte rozdíl například mezi plicní buňkou člověka a plicní buňkou hada.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.