Na svém pozemku si mohu dělat, co chci, ale… Sousedské soužití má daná pravidla, připomíná advokát

19. září 2023

Práva jednoho končí tam, kde začínají práva druhého. To je obecné pravidlo, platné ovšem i pro sousedské soužití. Jestliže máme pocit, že nás sousedé svým chováním omezují, vznikají sousedské spory. Těmi se zabývá advokát a stavební inženýr Martin Matějka.

Jaká práva a povinnosti tedy sousedé vůči sobě mají? „Například se máme chovat tak, aby jinému nevznikala újma a abychom do jeho práv nezasahovali víc, než je nezbytné. Takže právní úprava pro sousedské spory není odlišná od jakýchkoli jiných sporů,“ odpovídá právník.

Zjednodušeně se dá říct, že pravidla pro soužití sousedů nejsou odlišná od toho, co si představujeme pod slušností – ačkoli to může být dost individuální. A i proto spory vznikají.

Různě si například můžeme vykládat vlastnické právo k pozemkům, domům a podobně. „Podle občanského zákoníku je vlastnické právo absolutním majetkovým právem, ale je limitováno vlastnickým právem všech ostatních lidí. To znamená, že není neomezené, byť je absolutní,“ připomíná Martin Matějka.

Čtěte také

Co si pod tím představit? „Znamená to, že na svém pozemku si sice mohu dělat, co chci, ale je tu důležité ale – nemohu tím zasahovat do absolutního vlastnického práva souseda. Pokud budu na svém pozemku třeba pálit listí a kouř půjde na pozemek souseda, tak ten kouř už zasahuje do jeho práva vlastníka a já s čistým svědomím nemohu tvrdit, že pouze vykonávám své právo, a tím pádem nemusím brát ohledy na nikoho jiného,“ vysvětluje právník.

Podle popularizátorů práva ve výkladu s názvem Nový občanský zákoník úplně pro všechny by „laik souseda charakterizoval nejspíš jako úplně cizího člověka, který bohužel žije mnohem blíž, než je nám milé, a navíc si jej nikdy nevybíráme, ale je nám přidělen zásadně za trest“.

Kdo je to tedy soused? „Pro účely sousedských sporů je sousedem kdokoliv, kdo může být dotčen děním na našem pozemku. Není to tedy pouze bezprostřední soused za plotem, ale může to být vlastník vzdálenějšího pozemku, zkrátka jakákoli osoba, která může být dotčena děním na našem pozemku,“ upřesňuje Martin Matějka. Definice souseda je tedy velmi široká, může to být klidně celá vesnice.

Celý rozhovor s advokátem Martinem Matějkou o sousedských sporech si poslechněte online.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.