Na Šumavě se dál kácí. I přes varování Evropské komise

26. červen 2012

Dřevorubci od dnešního rána pokračují s kácením stromů v šumavské lokalitě Na ztraceném. Správa národního parku tak neuposlechla varování eurokomisaře pro životní prostředí.

V lese je od sedmi ráno asi 20 dřevorubců. Jejich práci zatím nikdo nebrání. Během dne se dřevaři chystají pokácet a odkornit asi 100 smrků, a to vždy 15 stromů na jednom místě, aby nevznikly holiny.

Aktivisté tento postup tolerují, ale přesto s ním nesouhlasí. Zřejmě budou usilovat o zastavení kácení legálními prostředky, a to konkrétně jednáním s Českou inspekcí životního prostředí.

O českých metodách boje s kůrovcem se už ví i v Bruselu. Evropský komisař pro životní prostředí Janez Potočnik včera poslal dopis ministru životního prostředí Tomáši Chalupovi s varováním před kácením stromů na Šumavě.

Reagoval tak na stížnosti a upozornění, které do Bruselu přišly. Národní park Šumava je totiž lokalitou zařazenou do programu Natura 2000 a vztahují se na něj přísnější unijní pravidla.

Odpověď z Prahy komise čeká v řádu dnů až týdnů. V případě porušení práva o evropském programu Natura 2000 nebude Evropská komise váhat podniknout proti Česku právní kroky, aby vynutila dodržování evropské legislativy.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg považuje varování Evropské komise za oprávněné. K Šumavě je podle něj třeba se chovat jako k národnímu parku, a ne jako k něčemu, co se za něj vydává. Ředitel správy NP Šumava Jan Stráský naopak považuje kácení za legální.

autoři: ak , lum
Spustit audio