Na palubě ledoborce se k Antarktidě blíží vědkyně z Budějovic, chce vzorky mořských prvoků
Ledem Weddellského moře se k Antarktickému poloostrovu na výzkumném ledoborci probíjí vědkyně českobudějovického Biologického centra Akademie věd Olga Flegontova. S německou expedicí míří k šelfovému ledovci Larsen C.
Molekulární a evoluční bioložka chce zkoumat nově odhalené mořské dno. Od ledovce Larsen C se totiž v roce 2017 odlomil obří kus a odkryl pruh oceánu, který se skrýval před sluncem více než 100 tisíc let.
Výzkum může dát vědcům odpovědi na otázky týkající se evoluce mořského života i jeho reakce na změnu klimatu.
Olga Flegontova posílá svým kolegům do Českých Budějovic podrobné reporty. V zatím poslední zprávě z minulého týdne popisuje cestu z chilského přístavu Punta Arena do Drakeova průlivu, kde expedici zastihla silná bouře a šestimetrové vlny. Ty jsou pro tuto oblast typické.
Velkým zážitkem pro bioložku byla chvíle, kdy vědci připluli k Antarktidě a viděli první ledovce, hory, tučňáky, tuleně i velryby.
Sprcha v arktické divočině? Musí stačit trubka, z níž teče voda z ledovce

V arktické tundře, daleko od civilizace, bez vody a elektřiny mají terénní stanici vědci Centra polární ekologie Jihočeské univerzity. Život tu není snadný.
Loď se blíží k ledovci Larsen C, i když vpřed postupuje pomalu. Zatímco v oceánu urazila 425 kilometrů denně, v ledu se probourá jen skrz 30 až 70 kilometrů za den. Ledoborci pomáhá helikoptéra, která sleduje led na trase a naviguje loď do míst, kde je vrstva relativně nejtenčí. Vzdušná teplota se pohybuje kolem -10° C.
Některé vědecké týmy už teď v Antarktidě zkoumají hydroakustiku a mořský led, Olga Flegontova bude odebírat vzorky mořských prvoků, na které se její domovská českobudějovická laboratoř soustředí.
Podle Aleše Horáka, vedoucí laboratoře environmentální genomiky, se vědci Biologického centra zaměřují na diplonemy, což je jedna z nejrozšířenějších a druhově nejbohatších skupin prvoků v mořském planktonu. Dosud byla tato skupina pro vědu téměř neznámá, ale postupně se ukazuje, že v oceánu hraje klíčovou roli.
Související
-
Uklízet a vařit musí studenti i uznávaní vědci. Na výzkumné stanici panuje režim
Mají budíček, společné jídlo i večerku. Režim jako na dětském táboře dodržují vědci z Centra polární ekologie Jihočeské univerzity na souostroví Špicberky v Arktidě.
-
Vědeckou stanici v tropické Papui-Nové Guineji mají jenom Češi. Zapojili totiž domorodce
Už přes dvacet let funguje výzkumné centrum v Papui-Nové Guineji, které založil ekolog Vojtěch Novotný. Před nedávnem tu navíc zprovoznili unikátní jeřáb ke studiu lesa.
-
Mladý jihočeský biolog se nadchl pro bahňáky. S nimi se dostal až na obálku časopisu Science
„Už na gymnáziu jsem byl zapálen do bahňáků. V roce 2007 jsme obnovili činnost skupiny pro jejich výzkum a ochranu,“ vzpomíná na počátky své vědecké dráhy Vojtěch Kubelka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Příjemný, milý, vždy s úsměvem, podržel dveře, pozdravil, popisují sousedé střelce z Ostravy
-
Nepovedená protidrogová operace si v New Jersey vyžádala smrt šesti lidí, včetně tří civilistů
-
Slavia zakončila účinkování ve fotbalové Lize mistrů porážkou. Dortmundu vystřelil postup Brandt
-
V Řeporyjích postaví příští rok pomník vlasovcům. Záměr schválilo zastupitelstvo