Na opravu památkově chráněných domů v Budějovicích můžou majitelé získat dotaci
Obnova fasády, výměna oken, restaurování uměleckých prvků. Na to můžou zájemci získat dotaci v programu Regenerace městské památkové rezervace v Českých Budějovicích. Pokud uspějí, část nákladů jim uhradí město a stát.
Dotaci získala například rodina Boženy Čížkovské, která vlastní dům nedaleko radnice. „Budou se vyměňovat okna, budou špaletová, dřevěná, v historickém duchu. Bude nový vstup, opravují se vnitřní omítky, střechy, strop, podlaha a hlavně se odvlhčuje, protože celý objekt byl promočený,“ popisuje Božena Čížkovská.
Dům má status kulturní památky. Vlastníci tak musí dbát na historickou věrnost. „Nechali jsme udělat průzkum barevnosti a teď bude mít dům úplně jinou barvu, zeleno-šedou jako před sto lety,“ dodává majitelka.
Příspěvek podle ní vlastníkům velmi pomůže. „Obnova památkového objektu je hrozně náročná, kupříkladu sanace jedné klenby stojí 250 tisíc, tak nás potěšilo, že byla taková dotace vypsaná. Úředníci na magistrátu nám vyšli vstříc, provedli nás podáním žádosti, tak to tak složité nebylo,“ dodává.
Náměstek primátora Tomáš Bouzek připomíná, že o dotaci mohou žádat fyzické i právnické osoby a nejen vlastníci nemovitostí uvnitř městské památkové rezervace, ale i vlastníci kulturních památek mimo tuto rezervaci.
„Nejčastěji lidé dotaci využívají na obnovu fasád a výměnu oken, ale nemusí to být jenom stavební úpravy nemovitostí. Mohou to být i opravy movitých věcí, případně nějakých uměleckých prvků,“ dodává Tomáš Bouzek.
Do programu se zájemci můžou hlásit do 27. září. Podrobnosti a pokyny pro podání žádosti, najdou na webových stránkách českobudějovického magistrátu.
Související
-
České Budějovice se v 17. století staly hlavním městem království. Byly tu i korunovační klenoty
Přelom let 1631 a 1632 přinesl Českým Budějovicím zásadní úlohu. Z města se 22 měsíců řídil chod celého království. Přesídlily sem důležité úřady a dokonce i klenoty.
-
Komunisté v budově v centru Budějovic vychovávali funkcionáře, dnes sem chodí talentovaní hudebníci
Na rohu Kanovnické ulice a Senovážného náměstí v Českých Budějovicích sídlí konzervatoř. Hudba se ale v budově učí jen 30 let. Ještě v září 1989 tu byla politická škola.
-
V ulicích Budějovic se objevilo 11 Kamenů zmizelých. Připomínají židovské obyvatele města
Speciální dlažební kostky s mosaznými štítky jsou nově v Českých Budějovicích. Takzvané Kameny zmizelých připomínají obyvatele města, kteří se stali obětmi holocaustu.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ledecká ovládla na lyžích první závod Světového poháru, v Lake Louise vyhrála sjezd
-
Grospič z KSČM: Babišovy svěřenské fondy v rukou osob blízkých nemusí budit zdání objektivity
-
Obyvatelka domu v Prešově při výbuchu a požáru přišla o všechno. ‚Začnu od nuly, nemám nic,‘ říká
-
Česko bude usilovat o delší výjimku pro daňový systém reverse charge. K jeho zavedení chybí zákony