Na náplavce u řeky Vltavy v Českých Budějovicích vzniká přístaviště pro malé lodě

25. březen 2021 15:30
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Teď tam pracuje těžká technika. Za půl roku už ale na náplavce u Vltavy v Českých Budějovicích budou kotvit menší lodě a obyvatelé je budou pozorovat z odpočinkových schodů přímo u vody

Teď tam pracuje těžká technika. Za půl roku už ale na náplavce u Vltavy v Českých Budějovicích budou kotvit menší lodě a obyvatelé je budou pozorovat z odpočinkových schodů přímo u vody. Novou přístavní hranu staví u Dlouhého mostu Povodí Vltavy.

Novou rekreační zónu budou využívat turisté, ale i místní obyvatelé. Ti si budou moci svlažit nohy ve vodě na odpočinkových schodech a budou pozorovat připlouvající lodě. Na pravém břehu bude mít možnost nově kotvit okolo 30 menších plavidel.

„Tenhle projekt přístavní hrany řešíme už několik let a jsme rádi, že tu bude pro lodě další stání, protože to současné bylo jen pro jednu loď a jen na patnáct minut. Lodě si delší dobu mohly zastavit tak maximálně v Českém Vrbném, ale v centru města to nebylo možné,“ vysvětluje předseda destinační společnosti Českobudějovicko-Hlubocko David Šťastný.

Práce vyjdou na 26 milionů korun a skončit mají na podzim. Investorem je Povodí Vltavy, pokračuje mluvčí státního podniku Hugo Roldán:

„Předmětem díla je přístavní hrana dlouhá 255 metrů, kde obslužné molo bude plnit zároveň funkci chodníku navazujícího na obou koncích na stávající vyhlídkovou pěšinu po hraně břehu řeky.“ Jak Roldán dale mimo jiné uvádí, ve svahu budou i nové přístupové schody.

Podle Davida Šťastného zájem o vodní turistiku na Vltavské vodní cestě narůstá. Plavebními komorami mezi Českými Budějovicemi a Týnem nad Vltavou proplulo loni téměř 12 tisíc lodí. To je o 20 procent více než v roce 2019 a co se počtu lidí týče, proplout jich tudy mohlo už za rok kolem sedmdesáti tisíc.

Primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda z ANO upozorňuje, že novinka u Dlouhého mostu podpoří i turismus v krajském městě. Dodává, že město chystá i další úpravy na řece poblíž sídliště Vltava. Ke dvěma plážím na levém břehu přibude třetí na pravé straně. V lokalitě vznikne i workoutové hřiště.

Podle mluvčího Povodí Vltavy Huga Roldána začíná také modernizace Jiráskova jezu v Českých Budějovicích. Pokračují také prohrábky pod vodním dílem Kořensko u Týna nad Vltavou. Kvůli suchu a nízké hladině v předchozích letech tam často nemohly lodě proplouvat. Povodí Vltavy tam bude také modernizovat plavební komoru.

Celou reportáž Petra Kubáta si poslechněte online, nebo si ji stáhněte k pozdějšímu poslechu do svých počítačů či mobilů.

autor: Petr Kubát
Spustit audio