Na lidové slavnosti se sešli lovci kamzíků. Jejich klobouky zdobí štětky z kamzičích chlupů

Štětky z kamzičích chlupů, kožené kalhoty a tradiční sáčka a košile. Lovci kamzíků a jejich potomci se svátečně oblékli na lidovou slavnost v hornorakouském Bad Goisern, na které se baví, zpívají, tančí a také vzpomínají.

Pro místní z vesnic a měst v oblasti Salzkammergut jsou tradice původních horalů stále důležité a na největší lidové slavnosti v regionu si je připomínají už šedesát let.

Čtyřicátníci Martina a Hans přijeli na slavnost do Bad Goisern z nedaleké vesnice a potvrzují slova dalších návštěvníků, že tradice je pro ně základ života a je důležité jí přenést na mladou generaci.

Klobouky většiny mužů zdobí kamzičí štětka. Podle Huberta Unterbergra je na výrobu té správné štětky zapotřebí minimálně 22 tisíc chlupů z kamzičích zad, nejlépe získaných na podzim a v zimě. „Chlup je zralý, když má bílý ozdobný konec. Štětku pak vytvářím z trsů, které jsou poskládané ze stovky chlupů,“ popisuje. I s tříděním a výběrem správných chlupů může výroba trvat až čtyři dny.

Kamzíci jsou pro oblast v blízkosti Dachsteinu podle organizátorky Pamely Binder typičtí. Už od minulého století měli místní privilegium kamzíky lovit a zpracovávat. I proto na slavnosti můžou lidé ochutnat například kamzičí klobásy nebo guláš.

Letošní specialitou je také jízda na ozdobených starých kolech nebo kurzy tradičního Schuhplattler tance, provázeného tleskáním o chodidla a stehna.

Spustit audio
autor: pfr

Související

  • Rakousko, nejbližší soused

    Představujeme zajímavá místa vzdálená jen kousek od hranic, krásy rakouské krajiny a příběhy lidí, kteří tu žijí.