Na jihočeské památky si letos našlo cestu přes milion lidí

4. listopad 2017

Nejvyhledávanějšími jihočeskými památkami byly letos zámky Český Krumlov, Hluboká a Červená Lhota. Zvýšil se tam i počet návštěvníků ze zahraničí. Hrady a zámky lákaly turisty na nově otevřené trasy, reinstalované prostory i kulturní akce.

„Žijeme v ekonomicky přívětivé době, současně jsou Čechy relativně bezpečné místo,“ vyjmenovává vlivy na zvýšení počtu návštěvníků ředitel českobudějovického Národního památkového ústavu Petr Pavelec.

Dalším důvodem je podle něj to, že jihočeští památkáři každý rok připravují něco nového. „To znamená, že i ti, kteří už na Hluboké, v Krumlově, na Kratochvíli nebo jinde byli, mají důvod přijet znovu. Vždy je k vidění něco nového a zajímavého,“ dodává.

Takovým příkladem jsou reinstalované interiéry prvního patra zámku Červená Lhota, Zelené pokoje v Adamově stavení jindřichohradeckého zámku, Hostinské pokoje na zámku Hluboká nebo obnovený zahradní domek Markéta na Kratochvíli.

U Českého Krumlova, který už několik let drží prvenství na žebříčku návštěvnosti jihočeských památek, hraje roli i jiný aspekt. „Fenomén památky UNESCO, autenticita, komplexnost celého místa. Český Krumlov je stálice tradičních kultivovaných hodnot, a to znamená, že nemá o návštěvníky nouzi,“ říká kastelán Pavel Slavko.

Rok 2017 byl pro jihočeské památky rokem renesanční šlechty. Příští rok se zaměří ve svých expozicích na šlechtu českých zemí v evropské diplomacii.

Spustit audio