Na dokumentu o Letech u Písku spolupracuje i mladá dokumentaristka Viola Tokárová

28. únor 2019

Dokumentaristka Viola Tokárová pochází z Českého Krumlova z česko-romské rodiny. Filmu propadla už na střední škole. Později jej vystudovala v oboru režie. Po škole pracovala jako servírka či sociální pracovnice. Teď se vrátila za kameru.

Natáčela jste videa už jako malá holka?

„Až v pozdějším věku. Tehdy technika nebyla finančně moc dostupná. S natáčením jsem začala, když mi bylo 16 nebo 17 let.“

Měla jste svůj vzor? Někoho, kdo Vás inspiroval a Vy jste chtěla něco podobného také natočit?

„Režiséři, kteří mě inspirovali v tom začít vytvářet film, byli Věra Chytilová a Pavel Juráček. Tito dva jsou mými hlavními filmaři.“

Violu nejvíce oslovuje česká filmová tvorba 60. let.

„Tento styl je mi opravdu blízký, protože je hodně naturální. Není to čistá forma natáčení. Myslím si, že dokonalost, tedy čistý obraz, ani neexistuje. Daleko více čistoty vidím ve špinavých obrazech než ve statických, krásně dokonalých věcech.“

Viola pochází z Českého Krumlova. Město ji a její přátele inspiroval k natočení hudební filmové reflexe Bordel z kapsy, která odráží surrealistické životní obrazy Krumlova. S kolegou Mikulášem Kolaříkem následně objížděli kina, kde film prezentovali. Objeli i několik filmových festivalů nebo literárních večerů.

I další práce Violy jsou zaměřeny na její rodné město – konkrétně na část s názvem Větřní.

„Na Větřní jsem udělala svůj první rozhlasový dokument - Černobílé Větřní - ve spolupráci s Ivanem Studeným. Snažili jsme se v něm zaměřit na problematiku sociálně slabších skupin. Já v té době ještě pracovala na sociálním úřadě. Takže jsem měla k tématu i k lidem poměrně blízko.“

„Větřní je samo o sobě rozsáhlé téma. Do 20 minutového dokumentu nejde úplně pojmout. Proto jsme se zaměřili na hlavní problém, kterým jsou ubytovny. Městečko má 5 tisíc obyvatel a 6 ubytoven, ve kterých žijí sociálně slabší skupiny.“

Jsou to převážně Romové?

Viola Tokárová

„Ne všichni, ale většina ano. Problém, který tam vzniká, je mezi majoritní společností a menšinou, která je z větší části romská.“

V loňském roce se Viola Tokárová přestěhovala do Prahy, kde jí pracovní příležitost nabídla organizace Romea. Viola pro ni teď natáčí video příspěvky. Z práce je nadšená, navíc dostala další zajímavou nabídku.

„Romea dlouhodobě sbírala materiály, které se týkaly pietních aktů a různých aktivit týkajících se Let u Písku. Mým úkolem je sestavit z toho celovečerní film, teď na jaře. Do léta by mohl být v kinech.“

Na dokumentu, který mapuje pracovní a později koncentrační tábor v Letech u Písku dlouhodobě spolupracuje Renata Berkyová a František Bikár z Romei.

autor: ide
Spustit audio