Na Dačickou řežbu přijelo osm řezbářů. Ukazují, jak se kmen stromu mění v umělecké dílo

15. srpen 2024 08:58

Umělecká díla vznikají za zvuků motorových pil a dlát v Dačicích. Už pošestnácté se v Kancnýřově sadu koná tradiční řezbářské sympozium nazvané Dačická řežba. Letos na něj přijelo osm umělců.

„Je to fyzicky náročné. Člověk musí mít nějakou fyzičku, aby to zvládl, a praxi, aby věděl, co se s pilou a dalšími nástroji dělá,“ popisuje Hana Svobodová, jedna ze dvou žen, které tvoří na sympoziu Dačická řežba.

Inspirovala se barokními tématy. „Líbí se mi taková ta pompézní zelenina v míse, tak jsem to převzala do tohoto materiálu, dubového dřeva. Bude to barevně ztvárněné a bude to trošku taková mystifikace. Člověk při pohledu z dálky bude přemýšlet, jestli je to opravdu mísa se zeleninou, nebo je to součást toho kmenu,“ nastiňuje.

Druhou řezbářkou na sympoziu je Jana Schlosserová. „Já letos vytvářím v podstatě lavičku, takový objekt, který se zaobírá tématem rozkladu a tlení a dřevokaznými houbami,“ přibližuje.

Čtěte také

I když umělci netvoří na žádné zadané téma, letos mají společný motiv. „Nechali jsme jim volnou ruku, nicméně jsme se domluvili, že budou dělat věci s rostlinnými motivy. My tu máme příměstský les a ještě další lesopark, kam bychom potom ty sochy chtěli umístit,“ říká vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Naděžda Mastná.

Výjimkou je Josef Gabaj, který tradičně ztvárňuje dačické osobnosti. „Letos jsme se pustili do posledního majitele dačického zámku Johana Dalberga. Sochu pak zkusíme instalovat někam na zámek,“ ukazuje.

Jiné řemeslo mohou návštěvníci během Dačické řežby vyzkoušet u kováře Matěje Vacka. „Vykoval jsem podkovu, malou samozřejmě,“ vypráví jedenáctiletý Mikuláš.

Hotová řezbářská díla budou k vidění na slavnostní vernisáži v Kancnýřově sadu na Palackého náměstí v Dačicích v sobotu 17. srpna od 14 hodin.

Spustit audio

Související