Na cestě: Folk a folklór

24. říjen 2012

Hudba, kterou nazýváme folkovou, je živý, neustále se vyvíjející organismus a jako pro většinu jevů z oblasti kultury se pro ni velmi těžce hledá nějaká definice.

V anglosaských zemích pod pojmem folk najdeme nejen stylizovaný folklór, ale i hnutí s novými výrazovými prvky. V našich zemích pak celý okruh folkové scény včetně trampské písně, country music a jejich odnože.

Zjednodušeně se dá říct, že folk je hudební proud využívající převážně akustické nástrojové vybavení s důrazem na textovou složku písní. Řada autorů využívá k obohacení repertoáru nebo svůj repertoár zakládá přímo na čerpání z lidové slovesnosti.

Obecné příklady a porovnání různých stylů a směrů nabídne pořad Na cestě. V neděli 28. října.

autor: Sandy Nosek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.