Musel jsem vždy bojovat se zklamáním diváků. Alternovat Rodena není snadné, přiznává herec Pavel Oubram
Jednačtyřicetiletý herec Pavel Oubram patří k oporám Jihočeského divadla. Není mu cizí žádný žánr, včetně rozhlasového herectví. Za ně získal před několika dny Cenu Českého rozhlasu. Zaujal četbou na pokračování z románu Daphne du Maurier Hospoda Jamajka.
„Byla to skvělá práce. Naprosto výjimečná, možná dosud nejlepší. Ta knížka je dobrodružná, tajemná, jsou tam zajímavé a rozdílné postavy,“ líčí herec. A všechny postavy si Pavel Oubram zahrál. „Není jich moc, takže se daly odlišit. Jsou tam asi tři ženské role a pět mužských. Tak jsem si vyhrával s jednotlivými rolemi, a to mě strašně bavilo,“ dodává.
Pro rozhlas načetl například také Café Groll od Jana Štiftera, Franze Kafku a další díla, jeho hlas zní i z rozhlasových her. „U rozhlasu je hodně zajímavé – a je to podobné natáčení filmovému nebo televiznímu – že člověk musí mít emoce, které chce přenést, někde hluboko v sobě, ale nesmí je pustit úplně ven. Musí to pouštět jemně a civilně, aby to nebylo moc,“ popisuje.
Čtěte také
Inscenované čtení absolvuje Pavel Oubram i s kolegy v oblíbeném divadelním Listování. V Jihočeském divadle letos účinkoval například v komedii Jméno nebo v Hamletovi.
A chystá se na novou sezónu před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově, kde po Karlu Rodenovi převzal hlavní roli v Psu baskervillském.
Jaké to je, střídat hvězdu? „Teď mi to vlastně přijde fajn, protože stejně jako v minulém roce bych měl všechna představení hrát jenom já. V předchozích sezónách, kdy lidé předem nevěděli, jestli uvidí Karla, nebo mě, jsem vždy minimálně deset, patnáct minut bojoval se zklamáním: Aha, tak my nemáme Rodena. Teď, když vědí, že Roden nebude, jsou už od začátku vstřícnější. A role Sherlocka Holmese mě hodně baví,“ usmívá se Pavel Oubram.
Celý rozhovor s hercem Jihočeského divadla nejenom o hraní na divadle, ale i v únikové hře nebo ve virtuální realitě si poslechněte online.
Související
-
Král Šumavy nebo žena s Alzheimerovou chorobou přinesli hercům Jihočeské Thálie
Ocenění za výrazné umělecké počiny, tedy Jihočeské Thálie, uděluje Jihočeské divadlo ve všech čtyřech souborech. Rozhlasové herectví oceňuje Český rozhlas České Budějovice.
-
Stále se cítím být Polkou, říká i po mnoha letech v Českých Budějovicích herečka Teresa Schel
Herečka Teresa Branna se letos v červnu provdala a přijala příjmení svého muže Schel. Stále však zůstává členkou činohry Jihočeského divadla, kde působí už od roku 2004.
-
Měl malé ruce. Takový detail rozhodl o tom, že se z Martina Hrušky nestal klavírista, ale herec
Přes 20 let hrál v Jihočeském divadle. Nyní má Martin Hruška angažmá v Praze. „Nabídka přišla v době, kdy už jsem si myslel, že v Budějovicích strávím zbytek života,“ říká.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.