Můj děda hrdina. Rozhlasový dokument o válečném letci Milanu Malém

8. květen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Na českobudějovickém letišti odhalili pamětní desku letci Milanu Malému

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

V České republice už není mnoho mužů a žen, kteří se mohou podělit o své vzpomínky, zkušenosti a zážitky z aktivních bojů v době druhé světové války. Vzhledem k jejich pokročilému věku je zřejmé, že už příliš času na to, abychom jim naslouchali, nemáme.

Martina Vodičková se setkala s příběhem muže, který odešel bojovat už ve svých šestnácti letech. Milan Malý se narodil v roce 1923. Když mu bylo šestnáct let, musel povinně na nucené práce do Německa.

Pod vlivem rodinné výchovy, která ho vedla k vlastenectví, se rozhodl jít za svoji okupovanou zemi bojovat do zahraničí. Účastnil se například bitvy o Tobruk. Jeho snem bylo stát se pilotem. V Kanadě absolvoval letecký výcvik a byl přidělen jako jeden z nejmladších pilotů k 312. stíhací peruti v Anglii.

Po skončení bojů se vrátil zpět do vlasti a pracoval na vojenském letišti v Plané u Českých Budějovic. V roce 1949 však musel jako „Zápaďák“ československou armádu opustit a až do pádu komunismu pracoval v dělnických profesích.

Milan Malý zemřel 1. května 2013. Jeho životní příběh ale žije dál v rodinném archivu, který spravuje jeho vnučka Dita Edelmanová. Nechala do něj nahlédnout i autorku rozhlasového dokumentu Martinu Vodičkovou.

Pořad Můj děda hrdina si můžete poslechnout na webu Českého rozhlasu České Budějovice do 15. května.

autor: Martina Vodičková
Spustit audio

Související