Mladý autista pracuje, ministruje v kostele a touží po lásce

16. červen 2022

O pozitivních příkladech uplatnění lidí s poruchou autistického spektra mluví odborník na tuto problematiku Přemysl Mikoláš.

Aby byly spokojené děti s autismem i jejich rodiny, o to se stará českobudějovické Autis Centrum. Ve spolupráci s městem teď přestavělo objekt v Plzeňské ulici a od září 2022 tam otevře týdenní stacionář. První takové zařízení na jihu Čech.

Stacionář poskytne domov dospělým klientům. V novém objektu se nachází osm jednolůžkových pokojů, dvě kuchyně a jídelny, společenská místnost, zimní zahrada, zázemí pro personál i dvě speciální multisenzorické místnosti. S přípravou, s odbornou péčí o duše autistů i s podporou jejich rodinám pomáhá přední český psycholog a psychoterapeut Přemysl Mikoláš.

Podle něho dítě získává tento druh postižení v prenatálním období svého vývoje, velký podíl na vzniku onemocnění má genetika. Přesto: nikdo z rodičů za to nemůže a ani později, během výchovy dítěte, není nikdo z nich za autismus potomka zodpovědný. Hodně ale záleží na tom, jak se k diagnóze rodina postaví. Může se stát, že ji popře. 

Přemysl Mikoláš

„To je nesmírně těžká situace, když rodina popírá, co vidí odborníci, paní učitelky nebo širší rodina," říká Přemysl Mikoláš, „je třeba nabídnout mámě a tátovi individuální prostor k tomu, aby zpracovali ten šok, tu de facto ztrátu. Jde o ztrátu iluze o tom, jaké bude moje dítě, a o přijetí faktu, že moje vysvěné dítě je jiné, než jsem si přál nebo přála.“

Přemysl Mikoláš vede na několika místech v republice, včetně Českých Budějovic, podpůrné skupiny pro rodiče: „Je třeba citlivě rodiny provázet, být s nimi, nabídnout jim formy otázek k tomu, co se u nich teď děje. Aby v bezpečném prostředí Autis Centra mohli vyjádřit, co cítí, jak to mají. Nejsem v jejich botách, nekritizuji a nehodnotím.“

Podle Mikoláše pozitivně působí i příklad druhých: „Mezi klienty jsou rodiny, které to mají zpracované, mohou o tom hovořit a ve skupině mohou dát podporu rodičům, kteří zatím situaci bagatelizují nebo popírají.“

Takovým „popíračem“ může být jen jeden z dvojice, druhý si vážnost situace uvědomuje. První ovšem řekne, ale prosím vás, já jsem taky zlobil, a ono to přejde. „Existuje trik na to, když jeden používá tu spojku ale,“ svěřuje nám psychoterapeut, „mohu si dovolit ze své pozice říct: a co potřebujete k tomu, abyste na chvilku na tu spojku ale zapomněl, pojďme se podívat na tu větu z jiného konce...“

Inspirativní jsou i životní příběhy, jako například osmadvacetiletého muže, kterému pro tuto chvíli budeme říkat Karel. „Když jste si přečetli jeho odborné zprávy, tak měl být někde doma zavřený v izolaci,“ líčí Přemysl Mikoláš, „dneska ten mladý muž jezdí na kole, má dohodu s Českou poštou, vyzná se v centru Ostravy, kde já se běžně ztratím, používá čipy a vkládá lidem do schránek letáky. Je schopen odministrovat svému faráři celou mši. Sází s ním a s lidmi ze své terapeutické skupiny brambory, petržel a mrkev. A aktuálně touží po lásce...“

Klíčový přístup tedy podle Mikoláše tkví v tom, hledat zdroje a aktivovat to, co lidé s poruchami autistického spektra umí a čeho jsou schopni. „Toho lze dosáhnout právě prostřednictvím rodinných systémů a rodinné dynamiky,“ dodává nazávěr.

Celý rozhovor s psychologem a psychoterapeutem Přemyslem Mikolášem si můžete pustit ze záznamu.

Spustit audio

Související