Miroslav Žbirka – Sezónne lásky

13. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Miroslav Žbirka (vpravo) a Laco Lučenič na archivní fotografii z roku 1979

Když v roce 1982 vyhrál Miroslav Žbirka Zlatého slavíka a porazil tak po čtrnácti letech neprůstřelného kralování Karla Gotta (a stal se vůbec prvním slovenským vítězem), byla to pro tuzemskou – tehdy samozřejmě ještě československou – hudební scénu událost číslo jedna.

Z dnešního pohledu, kdy se zdá být slavičí historie již uzavřenou kapitolou, jde málem o banalitu, ale viděno kontextem doby, šlo tenkrát o šokující průlom mladého a moderního interpreta do víceméně zavedených anketních pořádků.

Nesmělý, skoro plachý brýlatý kluk z Bratislavy, od něhož mnozí konzervativní posluchači neznali jedinou písničku už ale měl v tom čase za sebou dlouholeté působení v málem legendární slovenské formaci Modus a desky Doktor sen a Sezónne lásky, tedy album s několika silnými a dodnes platnými hity.

autor: Martin Schuster | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?